Hlavní navigace

Levnější potraviny převážily dražší plyn. Inflace klesla

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 7. 2011

Inflace se v červnu snížila o 0,2 procenta a v meziročním porovnání se tak dostala na 1,8 procenta z květnových 2 procent. Ukazují to dnešní data Českého statistického úřadu.

Klíčový vliv na vývoj cenové hladiny měly v minulém měsíci klesající ceny potravin, které více než vyvážily zdražení zemního plynu pro domácnosti a sezónní zvýšení cen rekreace, říká David Marek z Patria Finance.

Ceny potravin se v červnu snížily o 1,5 procenta a to zejména kvůli poklesu cen zeleniny o téměř 15 procent. Ve srovnání s jinými roky se letos nedostavil efekt nových brambor. Nahrazení loňských brambor rannými obvykle vede ke zdražení o desítky procent. Letos v červnu ovšem ceny brambor klesly o 13,5 procenta, říká Marek.

Podle něj dávají pokles cen zemědělských komodit ve světě a příznivé odhady domácí sklizně šanci na pokračování poklesu inflace v cenách potravin i v dalších měsících. Odezněl by tím jeden z hlavních faktorů, který v minulých měsících posouval inflaci výše.

Nejvýrazněji v červnu zdražoval zemní plyn, když jeho ceny pro domácnosti stouply o 7,7 procenta, což je podle Marka v souladu s tím, co avizovali distribuční společnosti.

Inflace se opět ponořila pod cílovou hodnotu centrální banky. Jádrová inflace – korigovaná inflace bez pohonných hmot – zůstává záporná. Absence inflačních rizik dohromady s očekávaným zpomalením růstu ekonomiky a výraznými externími riziky spojenými s dluhy některých zemí eurozóny nahrávají stabilitě úrokových sazeb. Očekáváme, že ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít až v posledních třech měsících roku, a to jen za předpokladu, že se zastaví eskalace evropské dluhové krize, hledí do blízké budoucnosti Marek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).