Hlavní navigace

Nezaměstnanost nejníž za dva roky

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 7. 2011

Červen přinesl další snížení nezaměstnanosti, i když tentokrát jde jen o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Počet nezaměstnaných poklesl pod 480 tisíc. Ukazují to dnešní statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nezaměstnanost dokázala za půl roku klesnout o neuvěřitelných 1,6 p. b. na 8,1 %; loni v červnu byla o 0,4 p.b. vyšší (8,5 %), a na současné úrovni byla křivka naposledy před dvěma lety.  Firmy a podniky jsou na koni – dostávají více zakázek, nabírají zaměstnance, produkce se lineárně zvyšuje, což dokazuje i vývoj průmyslu – v květnu rostl o ohromujících 15 %. Výrazná změna k lepšímu je vidět například v okrese Jeseník, který dlouhodobě patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností. Ještě v lednu tam nezaměstnanost dosahovala hranice 21 %, ke konci června nemělo práci 13,9 % lidí, komentuje aktuální čísla analytik Home Credit Michal Kozub.

S nadšením naopak šetří Tomáš Vlk z Patria Finance. Čísla z trhu práce už nejsou tak dobrá jako v květnu. Počet lidí, kteří našli práci, se snížil, zatímco se na úřady práce nahlásilo o něco více nových nezaměstnaných než v květnu. Ve výsledku i pokles nezaměstnanosti je pouze mírný, na rozdíl od předchozích měsíců. Nejde však o neobvyklý jev, podobný vývoj v červnu nastává pravidelně, když najímání na sezónní práce už není tak silné jako začátkem jara.

Ten ale dodává, že dobrou zprávou je pokračující tvorba pracovních míst v průmyslu, což se projevuje i v postupném růstu volných míst v rámci statistik z úřadů práce. To by měl být dobrý základ pro další růst zaměstnanosti, který předpokládáme v druhé polovině roku.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).