Hlavní navigace

Letos zatím nejvíc vydělává bitcoin. Od ledna zhodnotil o 100 %

Sdílet

Veronika Doskočilová

Kryptoměna bitcoin začala opět nabírat dech. Během neděle 12. května 2019 jeho cena stoupla nad 7500 dolarů za kus, tedy 171 862 Kč. Od ledna 2019 tak kryptoměna zhodnotila o více než 100 %. Zároveň jde o nejvyšší cenovou úroveň od srpna 2018.

Bitcoin navíc upevňuje svoji dominanci mezi ostatnímu kryptoměnami. Tržní podíl bitcoinu v rámci celého segmentu kryptoměn (celkem jich existuje skoro 2200) totiž vzrostl na 59 %, tedy na 17měsíční maximum. To znamená, že ostatní kryptoměny v souhrnu nezachytily nástup bitcoinu a „zůstaly stát opodál“. Neznamená to však, že by všechny ostatní kryptoměny za bitcoinem zaostávaly. Například kryptoměna Ethereum přidává od prosince 2018 rovněž více 100 %, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Za opětovným nárůstem ceny bitcoinu a dalších kryptoměn stojí více faktorů. Méně se o kryptoměnách mluví a přestalo se i diskutovat o problematických aspektech kryptoměn. Naopak začaly vybrané kryptoměny pronikat do finančního světa, což na mnoho lidí může působit dojmem, že se jedná o důvěryhodný nástroj.

Obchodování s bitcoinem také začaly umožňovat další instituce. V dubnu přinesla agentura Bloomberg informaci, že obchodování s bitcoinem a ethereem svým klientům umožní vedoucí obchodní platforma E-Trade, dodává Lukáš Kovanda. A obchod s bitcoinem a dalšími vysoce kapitalizovanými kryptoměnami by své klientele měla brzy šířeji umožňovat také investiční společnost Fidelity.

Řada investorů tak nyní sází na to, co se už v minulosti několikrát stalo. Totiž že bitcoin již několikrát prudce ztratil na hodnotě, ale vždy znovu vystoupal, a vždy na ještě vyšší hodnotu než předtím. O tom jsme psali ve článku Prodělali jste na bitcoinech? Hlavně je neprodávejte, radí jejich propagátor.

Za rok 2019 se tak stěží najde aktivum, které zhodnotilo více, než bitcoin.

Zhodnocení bitcoinu a jiných vybraných komodit.
Autor: Lukáš Kovanda

Zhodnocení bitcoinu a jiných vybraných komodit.

Další letošní vysoce výnosná aktiva rostla o poznání méně. Ropa typu WTI (americká lehká ropa) přidávala k 12.5.2019 necelých 36 %. Nejvýkonnější ze všech světových hlavních burzovních indexů, příslušný ukazatel athénské burzy, posiloval k 12.5.2019 o 20 %. A vepřové s červnovým datem dodání je na chicagské burze o 10 % dražší než začátkem roku, zejména kvůli epidemii afrického moru prasat, která od loňska zuří v Číně a která už způsobila vybití již více než milionu kusů prasat, dodává Lukáš Kovanda.

I když je ale bitcoin letos vysoce výnosný, platí v jeho případě to, co kdykoli v minulosti. Jde o extrémně rizikové a kolísavé aktivum, které může během krátké doby dramaticky získat na hodnotě, ale zrovna tak dramaticky o ni také přijít. Můžete tedy hodně získat, ale také o vše přijít.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).