Hlavní navigace

Letos zatím nejvíc vydělává bitcoin. Od ledna zhodnotil o 100 %

Sdílet

Kryptoměna bitcoin začala opět nabírat dech. Během neděle 12. května 2019 jeho cena stoupla nad 7500 dolarů za kus, tedy 171 862 Kč. Od ledna 2019 tak kryptoměna zhodnotila o více než 100 %. Zároveň jde o nejvyšší cenovou úroveň od srpna 2018.

Bitcoin navíc upevňuje svoji dominanci mezi ostatnímu kryptoměnami. Tržní podíl bitcoinu v rámci celého segmentu kryptoměn (celkem jich existuje skoro 2200) totiž vzrostl na 59 %, tedy na 17měsíční maximum. To znamená, že ostatní kryptoměny v souhrnu nezachytily nástup bitcoinu a „zůstaly stát opodál“. Neznamená to však, že by všechny ostatní kryptoměny za bitcoinem zaostávaly. Například kryptoměna Ethereum přidává od prosince 2018 rovněž více 100 %, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Za opětovným nárůstem ceny bitcoinu a dalších kryptoměn stojí více faktorů. Méně se o kryptoměnách mluví a přestalo se i diskutovat o problematických aspektech kryptoměn. Naopak začaly vybrané kryptoměny pronikat do finančního světa, což na mnoho lidí může působit dojmem, že se jedná o důvěryhodný nástroj.

Obchodování s bitcoinem také začaly umožňovat další instituce. V dubnu přinesla agentura Bloomberg informaci, že obchodování s bitcoinem a ethereem svým klientům umožní vedoucí obchodní platforma E-Trade, dodává Lukáš Kovanda. A obchod s bitcoinem a dalšími vysoce kapitalizovanými kryptoměnami by své klientele měla brzy šířeji umožňovat také investiční společnost Fidelity.

Řada investorů tak nyní sází na to, co se už v minulosti několikrát stalo. Totiž že bitcoin již několikrát prudce ztratil na hodnotě, ale vždy znovu vystoupal, a vždy na ještě vyšší hodnotu než předtím. O tom jsme psali ve článku Prodělali jste na bitcoinech? Hlavně je neprodávejte, radí jejich propagátor.

Za rok 2019 se tak stěží najde aktivum, které zhodnotilo více, než bitcoin.

Zhodnocení bitcoinu a jiných vybraných komodit.
Autor: Lukáš Kovanda

Zhodnocení bitcoinu a jiných vybraných komodit.

Další letošní vysoce výnosná aktiva rostla o poznání méně. Ropa typu WTI (americká lehká ropa) přidávala k 12.5.2019 necelých 36 %. Nejvýkonnější ze všech světových hlavních burzovních indexů, příslušný ukazatel athénské burzy, posiloval k 12.5.2019 o 20 %. A vepřové s červnovým datem dodání je na chicagské burze o 10 % dražší než začátkem roku, zejména kvůli epidemii afrického moru prasat, která od loňska zuří v Číně a která už způsobila vybití již více než milionu kusů prasat, dodává Lukáš Kovanda.

I když je ale bitcoin letos vysoce výnosný, platí v jeho případě to, co kdykoli v minulosti. Jde o extrémně rizikové a kolísavé aktivum, které může během krátké doby dramaticky získat na hodnotě, ale zrovna tak dramaticky o ni také přijít. Můžete tedy hodně získat, ale také o vše přijít.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).