Lékaři v zahraničí porušují pravidla. S průkazem pojištěnce si připlatíte

Lékaři v zahraničí každý rok odmítnou v rámci veřejného zdravotního pojištění ošetřit bezplatně tisíce turistů z Čech. Ti jsou pak nuceni uhradit náklady hotově i přes to, že by na ošetření měli podle předpisů nárok. Ačkoli je pravděpodobné, že zdravotní pojišťovna platby za ošetření na základě předloženého potvrzení o platbě bude refundovat, může platba nepříjemně ovlivnit rozpočet na dovolené. Jen za loňský rok například Všeobecná zdravotní pojišťovna takto proplácela klientům 3 183 000 Kč. 


Zdroj: VZP

Kde museli klienti VZP platit u lékaře hotově (v tis. Kč)

Nejčastěji se s problémy klienti VZP setkali na Slovensku, v Německu, Itálii a Chorvatsku.

Důležité přitom je, zda chce klient částku refundovat dle českých, nebo zahraničních předpisů. Podle českých předpisů je vše vyřízeno rychleji (do 30 dnů), ale většinou je částka o dost nižší, než kolik klient v cizině platil. V případě, že klient žádá refundaci podle zahraničních předpisů, dotazuje se VZP v příslušném státě, kolik by tamní pojišťovna hradila místnímu pojištěnci. Vše proto trvá déle, ale výsledná částka bývá obvykle daleko vyšší, uvádí zpráva Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kalousek chce prodloužit lhůtu pro vstup do druhého pilíře Držitelé In-karty nebudou muset přes léto ve vlaku platit za děti