Hlavní navigace

Legalizaci švarcsystému požadují dvě třetiny firem

Sdílet

Arsen Lazarevič 4. 4. 2012

Podle průzkumu advokátních kanceláře Ambruz & Dark/ Deloitte Legal, který proběhl na více než stovce společností, nesouhlasí s potíráním švarcsystému téměř dvě třetiny oslovených firem. Devět z deseti podniků taktéž odmítá výši sankčních pokut, které mohou u zaměstnavatele dosáhnout až 10 milionů korun.

Výsledky průzkumu ukazují, že řada firem se s novou politikou státních orgánů švarcsystému těžce vyrovnává a bere to jako významné omezení jejich podnikání. Mnoho z nich přistupuje k revizi smluv s dodavateli až nyní, kdy jim hrozí vysoké pokuty při odhaleni nelegálního zaměstnávání od Státního úřadu inspekce práce, řekl advokát Ambruz & Dark/ Deloitte Legal Jan Procházka Když ale takový případ nastane a prokáže se porušení zákona, souhlasí manažeři většinou s postihem nejen firmy, ale i živnostníky, dodal Procházka

Čeští manažeři se navíc neobávají, že přísnější postihování švarcsystému povede k nárůstu nezaměstnanosti. Šest z deseti totiž řeklo, že se na nové podmínky uzpůsobí. Na druhé straně překvapila nízká podpora výdajových paušálů. Proti jejich snížení se sice postavila polovina firem, u velké části z nich je však nesouhlas podmíněn omezením zneužívání paušálu.

Závěry průzkumu jsou v tomto ohledu pro mě překvapivé, očekával bych v této souvislosti větší podporu výdajových paušálů, které představují zjednodušení administrativy živnostníkům. U podstatné části respondentů zřejmě převládá názor, že výdajové paušály jsou spíše nástrojem daňové optimalizace než zjednodušením administrativy dodal daňový poradce Robert Bezecný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).