Úroveň jazykových znalostí Čechů je o poznání horší než úroveň jazykových znalostí v západoevropských státech. Téměř třetina Čechů se nedomluví jinak, než svým rodným jazykem. Vyplynulo to z průzkumu společnosti AC JOBS.
Stále více zaměstnavatelů však hledá kandidáty, kteří jsou schopni se domluvit více jazyky. Tomu ale Češi nejsou schopni vyhovět. Dvěma jazyky hovoří jen necelých 23 % obyvatel České republiky ve věku 18 – 59 let. Více než dva jazyky ovládá pouze 6 % lidí.
Mezi žádané jazyky stále patří angličtina, němčina a ruština. Anglicky mluví 34 procent Čechů, 20 procent se dorozumí německy a ruštinu ovládá jen 13 procent lidí. Jazykové znalosti Čechů v porovnání s ostatními evropskými státy patří k dlouhodobě nejhorším,
popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.
Ačkoli Češi takové nedostatky mají, neradi je přiznávají. Většina se ve svých znalostech naopak přeceňuje. Téměř polovina uchazečů uvádí v životopise nepravdivé údaje. Řada kandidátů uvádí v životopise, že cizí jazyk ovládá lépe, než tomu ve skutečnosti je. S tímto problémem se setkáváme u každého třetího uchazeče. Dokonce i u absolventů vysokých škol jsou znalosti cizích jazyků nedostatečné. Z toho důvodu personalisté jazykové schopnosti uchazečů na pohovorech prověřují velmi důkladně,
uvedla Olga Hyklová.
Velkým problémem je i stud. Jednoduchým textům v cizím jazyce rozumí 75 % respondentů. Při aktivní komunikaci ale hraje roli ostych a lidé hovořit nechtějí. Problémem je i malá slovní zásoba, zejména v odborných oblastech.