Hlavní navigace

Které obory pro absolventy znamenají vyšší plat a snazší hledání práce?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 2. 2017

I když je nezaměstnanost na nízké úrovni a firmy jsou stále svolnější k přijímání čerstvých absolventů škol, někteří z nich budou hledat uplatnění hůře a v horší pozici budou oproti svým kolegům z jiných oborů i z hlediska ohodnocení.

Nesnadnou situaci na trhu práce mají podle personální agentury Grafton Recruitment například absolventi humanitních škol bez znalostí cizích jazyků. Absolventi s technickým vzděláním, kteří navíc hovoří anglicky nebo jiným světovým jazykem, si mohou nyní naopak z pracovních nabídek vybírat.

Podle analýzy personální agentury bývá otevřených pozic určených pro absolventy obecně málo, ale v případě, že zaměstnavatel dlouho nemůže najít vhodného kandidáta s praxí, často přijme alespoň absolventa. Pravidlo se týká téměř bez výhrad absolventů s technickým vzděláním, kteří mají 7× vyšší šanci získat práci oproti absolventům škol humanitních.

I když existuje celá řada programů podporujících zaměstnanost absolventů, vidět je jasný trend – pokud neznají cizí jazyky, ani podpora jim nepomůže, zdůrazňuje důležitost znalosti jazyka Jitka Součková z Grafton Recruitment s tím, že právě pro absolventy humanitních oborů dnes představují jako ideální zaměstnání podnikové služby. Zde však je znalost jazyků zcela klíčová.

Nejvhodnějšími a nejčastějšími pozicemi pro absolventy jsou nyní podle Grafton Recruitment konstruktér, vývojář, tester, pracovník v administrativě či v zákaznických službách, finanční analytik, HR administrátor, logistik, účetní, inženýr kvality, technolog, elektroinženýr, technolog, obchodník, nákupčí, operátor v centru služeb či produktový manažer. Většina pozic je spíše technická a skoro u každé je vyžadována znalost alespoň anglického jazyka.

Nejvyšší nabízená mzda pro absolventa vysoké školy technického směru se podle personální agentury v závislosti na regionu pohybuje mezi 30–40 tis. Kč hrubého. Například v Ústí nad Labem si vedoucí směny nebo inženýr vydělá 35–40 tisíc korun, v Brně si zkušební technik přijde na 35 tisíc, v Hradci Králové a v Českých Budějovicích dosáhne konstruktér na 30 tisíc, ve Zlíně produktový inženýr na 32 tisíc a v Ostravě programátor Java/C++ na 35 tisíc, jmenuje Grafton Recruitment s tím, že humanitně zaměřený vysokoškolský absolvent by měl počítat s nižší nástupní mzdou, která se podle informací z regionů pohybuje maximálně mezi 25–32 tis. Kč hrubého. Například v Praze může absolvent se znalostí dvou cizích jazyků dostat až 32 tisíc v HR administrativě v podnikových službách, v Brně si v zákaznické podpoře vydělá až 28 tisíc, ve Zlíně na stejné pozici až 26 tisíc a v Českých Budějovicích činí obvyklá mzda pro absolventa v roli účetního, controllera či právníka až 25 tisíc Kč, porovnává zpráva agentury.

Zaměstnavatelé absolventy hodnotí hlavně podle typu studia, úrovně konkrétní školy, jazykové vybavenosti a případného i osobního pohovoru. Dále se firmy rozhodují i podle praxe při studiu, absolvovaných stáží v zahraničí, dle tématu diplomové práce, zájmů při škole a tzv. měkkých dovedností.

V poslední době je stále patrnější rozdíl mezi absolventy z různých VŠ, stejně jako mezi magisterskou a bakalářskou úrovní, upozornila Součková a dodala, že správná volba vysoké školy se tedy stává skutečně důležitým kariérním krokem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).