Hlavní navigace

Krádeže aut mají nejčastěji na svědomí gangy, které je vozí na východ

Sdílet

Ročně se v České republice ukradne 5000 osobních aut. Většina z nich následně skončí rozebraná na díly. Luxusnější vozy, které mají cenu vyšší než 500 000 Kč ale směřují spíše do zahraničí. Podle policie pak většinou končí v zemích bývalého východního bloku.

Dražší auta tvoří přibližně 20 % všech krádeží. Jedná se hlavně o luxusnější značky, jako jsou BMW, Audi, Mercedes, Range Rover, dále i nové a dražší verze škodovek, jako Superb či Octavia vyšší řady, případně Volkswagen Multivan a Passat. V poslední době jsou rovněž na vzestupu krádeže vozů značky Toyota, kde jde o modely RAV4 a Land Cruiser, popsal Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

I přes práci policie a zabezpečení se vrátí pouze část vozu. U aktivního typu zabezpečení, které hlásí neautorizovaný pohyb vozu, se podle statistik zloději často na hranice ani nedostanou. U pasivního zabezpečení ale musí lidé krádež nahlásit sami a s vyšší prodlevou vzrůstají i šance zlodějů.

Zloději jsou často součástí organizované skupiny z Polska, Ukrajiny nebo Slovenska. V tomto ohledu v podstatě žádná sezóna neexistuje. Skupiny, které najíždějí ze zahraničí, nekradou auta pouze v jednom státě. Chvíli tak působí například v České republice a pak se přesunou do Německa a následně třeba do Rakouska, aby na sebe v daném státě příliš neupozornily, vysvětlil Alexander Zajíc.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).