Hlavní navigace

Které lokality patří z hlediska nehodovosti mezi nejnebezpečnější?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 5. 2012

Které lokality mají smutná prvenství z hlediska nehod motoristů? Allianz pojišťovna podruhé zmapovala nejnebezpečnější nehodové lokality v ČR a doplnila žebříček o deset nových míst, kde se stalo během loňského roku nejvíce nehod s tragickými následky.

V roce 2011 jich bylo nově nejvíce v Moravskoslezském (3 místa + 1 lokalita na mimoúrovňovém křížení D47 a silnice I. třídy 11) a Královehradeckém kraji (3 úseky). Po jedné lokalitě pak do mapy přibyla místa ze Středočeského, Plzeňského, Jihočeského a Ústeckého kraje.

V databázi podrobných dopravních map byly identifikovány nehody evidované Policií ČR s úmrtím anebo těžkým zraněním na tuzemské státní silniční síti (dálnice, rychlostní silnice
a silnice I. třídy), k nimž došlo v roce 2011. Následně bylo vybráno 10 míst s kumulací nejtěžších následků, kde se udály alespoň dvě nehody, jejichž vzájemná vzdálenost nepřekročila 100 metrů,
představil metodiku hodnocení kritických úseků českých komunikací  Tomáš Vysoudil, člen správní rady Allianz Nadačního fondu.

Z deseti nových lokalit jsou tři křižovatky v obcích a ačkoli má podle zprávy pojišťovny každá svá specifika, u všech dochází ke zřejmému překračování rychlosti na hlavní komunikaci. Ze zbývajících sedmi případů je jedna lokalita na silnici I/26 u Stodu s velmi křivolakým průběhem trasy a šest zbývajících míst na silnicích se vyznačuje zhruba stejnou podobou a následným problémem – komfortní průběh hlavní trasy komunikace, který svádí k velmi vysokým rychlostem a potřebě předjíždět pomalejší vozidla. Při zběžné prohlídce těchto lokalit je zřejmé, že v mnoha případech nejsou pro předjíždění dostatečně přehledné, a přesto tam není předjíždění dopravním značením zakázáno, upozorňuje zpráva.

Mapa neznámkuje komunikace dle subjektivního hodnocení, ale vychází ze statistických údajů policejní databáze dopravních nehod s těžkými zraněními či úmrtím.

SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění

Pro úplnost ještě uvádíme 20 nejkritičtějších míst České republiky, které vzešly
z podzimního hodnocení a obsahují nehody s těžkými následky, které se udály v letech 2008 – 2010. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).