Hlavní navigace

Korekce ceny zlata nabízí příležitost k nákupu

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 9. 2011

Během prvních osmi měsíců tohoto roku zlato posilovalo. Podle analytiků byl důvodem nadbytek levných peněz na trhu i obavy o bankrot předlužených evropských zemí. Zájem investorů nakonec vyhnal cenu zlata na neudržitelnou úroveň 1900 dolarů za unci, po které musela přijít přirozeně korekce. Impulsem k ní bylo zejména rozhodnutí Fedu neschválit další kvantitativní uvolňování a změnit pouze bilanci prodejem krátkodobých a nákupem dlouhodobých cenných papírů.

Podle našeho názoru FED nakonec podlehne záplavě špatných ekonomických údajů a politickým tlakům. V nejbližších měsících by na trhy mohl nalít nové levné peníze. Na podobný krok se již připravuje i britská centrální banka a ani Evropská centrální banka se netají ambicemi nadále nakupovat vládní dluhopisy jihoevropských států, odhadl Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum. Uvedl také, že po provedení fundamentální a technické analýzy očekává, že cena zlata obchodovaného v Chicagu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1600 USD na 1800 USD za trojskou unci, dodal Tomčiak.

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit růst ceny zlata:

  1. Centrální banky používají v posledních dvou letech velmi uvolněnou monetární politiku. V současnosti jsou trochu opatrnější, ale vzhledem k hrozící recesi se dá očekávat další kolo nalévání levných peněz do oběhu.
  2. Evropská krize zdaleka není u konce. Problémy se z jihu regionu pomalu přesouvají na sever do Francie a Německa. Další útek investorů do bezpečných aktiv je možný.
  3. Investiční poptávka je stále velmi silná. Objemy peněz v zlatých ETF fondech v posledních letech rostou. Londýnské banky již signalizují téměř plné využití kapacit trezorů.
  4. Centrální banky se snaží diverzifikovat své devizové rezervy. Zejména asijské země a Rusko přidávají zlato do svých oficiálních rezerv.
  5. Poptávka ve šperkařství je robustní. Tahounem jsou Indie a Čína, což jsou dva největší spotřebitelé na světě. V obou zemích je vysoká inflace, která nutí tamní obyvatelstvo nakupovat aktiva se schopností dlouhodobě uchovat hodnotu.

Zdroj: Colosseum

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).