Hlavní navigace

Kontrolujete si pravidelně funkčnost zařízení na měření odběru energií? Možná jste černým odběratelem

Sdílet

Každý asi ví, že krást se nemá. A platí to i o elektřině a plynu. Pokud neoprávněně odebíráte energie, dopouštíte se tzv. černého odběru. To se však může stát i bez vašeho vědomí či zavinění.

O neoprávněný odběr elektřiny či plynu jde samozřejmě v případě, že energie odebíráte bez uzavřené smlouvy, nebo když za ně opakovaně neplatíte. To ale není všechno. Neoprávněným odběrem je dále typicky odběr elektřiny nebo plynu za situace, kdy odběratel provede nějaké technické opatření, které způsobí, že se odběr v měřícím zařízení neboli hodinách vůbec nezaznamená, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Dojít ale může i k chybnému měření ve váš prospěch v důsledku poškození hodin nebo plomby, či kvůli jiné závadě, kterou jste ani nemuseli způsobit vy. Odpovědnost za černý odběr energií ale nesete vy, a to i v případě, že jste poškození nezpůsobili. Doporučujeme stav měřícího zařízení umístěného například na chodbě domu pravidelně kontrolovat a hlásit případné závady distributorovi, říká Lukáš Zelený.

Pokud už k černému odběru dojde, jste povinni uhradit skutečnou výši škody, tedy cenu za odebranou energii a další služby. Dále vám může dodavatel naúčtovat náklady na zjišťování černého odběru, tedy výjezd kontroly měřícího zařízení. A pokud se skutečná výše škody nedá zjistit, pak se náhrada stanoví dohodou nebo podle vyhlášky, která určuje náhradní výpočet.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).