Hlavní navigace

Konkurence bank snížila marže u hypoték

Sdílet

Arsen Lazarevič 20. 6. 2013

Podle zprávy České národní banky ohledně finanční stability v České republice se výrazně snížily marže komerčních bank u hypotečních úvěrů.Několikaletý postupný pokles marží z nových úvěrů se stále více projevuje i v maržích ze stavu úvěrů. V důsledku toho banky čelí rostoucím tlakům na pokles úrokových výnosů z úvěrových portfolií, píše ve Zprávě o finanční stabilitě 2012/2013.

Riziko ČNB vidí především v nárustu hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Pokud totiž dojde k nárůstu úrokových sazeb, někteří dlužnicí už nebudou moci své dluhy splácet: Pozorovaný postupný růst podílu hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou nebo s velmi krátkými úrokovými fixacemi je v prostředí nízkých úrokových sazeb přirozený, nicméně ČNB bude analyzovat rovněž citlivost úvěrového rizika hypotečních portfolií na případný růst úrokových sazeb, který by mohl ztížit některým dlužníkům splácení svých závazků, uvádí Zpráva.


Zdroj: ČNB

Marže komerčních bank u hypotečních úvěrů

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 6. 2013 21:27

    Barca (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    V současné době jsou variabilní sazby mnohem výhodnější a pokud člověk nemá úplně napjatý rozpočet, určitě se vyplatí. Z variabilní na fixní sazbu můžete přejít prakticky kdykoli v průběhu splácení hypotéky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).