Hlavní navigace

Kolik zaplatíte za očkování proti encefalitidě a kdy je dobré s ním začít?

Sdílet

Pokud plánujete mít na léto plně účinné očkování proti klíšťové encefalitidě, je ideální začít s očkováním už v zimě. Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž potřebná hladina protilátek v organismu vzniká už po aplikování prvních dvou dávek. I tak je ale nutné absolvovat celé třídávkové základní očkovací schéma, aby byl zaručen ochranný účinek.

Běžně se podává druhá dávka za 1–3 měsíce po první a třetí pak s odstupem max. 12 měsíců. To znamená, že celé vakcinační schéma končí třetí dávkou vakcíny nejpozději před začátkem následující sezóny klíšťat, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Existuje také možnost zrychleného schématu, kdy se druhou dávkou očkuje za 7 dní po první a třetí následuje za dalších 14 dní, ale pokud k tomuto není zdravotní důvod, je lepší absolvovat běžné schéma. Po podání tří dávek základního očkovacího schématu totiž přetrvávají dostatečné titry protilátek alespoň po dobu 3 let u běžného schématu, ale u zrychleného to může být méně.

Po absolvování třídávkového základního očkovacího schématu máte dostatečnou imunitu proti klíšťové encefalitidě po dobu 3 let. Pak by se měla podat první posilovací dávka. Následná další přeočkování se mají provádět každých cca 5 let, u starších osob se ale doporučuje přeočkování častější, každé 3 roky.

V současné době jsou dostupné dvě vakcíny, a to Encepur a FSME-IMMUN, obě ve variantě pro děti a pro dospělé. Jejich cena je podobná a orientačně se pohybuje okolo 700 Kč pro děti a okolo 800 Kč pro dospělé. Doporučení konkrétní vakcíny pak závisí na praktickém lékaři.

Některé zdravotní pojišťovny poskytují na očkování příspěvky. Nezapomeňte se proto u té své informovat o tom, jestli vám na očkování nepřispěje, případně jaké podmínky musíte splnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).