Hlavní navigace

Kdy za vás platí stát zdravotní pojištění v souvislosti s porodem a péčí o dítě?

Sdílet

Stát platí za dítě pojistné pouze v době, kdy je považováno na nezaopatřené dítě dle zákona o státní sociální podpoře. Přinejmenším je to tedy do ukončení základní školní docházky. Je ale nutné novorozeně přihlásit do 8 dnů na zdravotní pojišťovnu.

Za maminku je stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění už před porodem od nástupu na mateřskou dovolenou a samozřejmě i po něm po celou dobu mateřské dovolené. Dále stát platí pojistné za osoby na rodičovské dovolené, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství a příjemce rodičovského příspěvku – to vše už bez ohledu na pohlaví, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou však mohou čerpat pouze zaměstnanci. Ti na ni mají nárok na základě zákoníku práce.

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok osoby, které jsou pojištěné dle zákona o nemocenském pojištění, tedy:

  • Všichni zaměstnanci.
  • Někteří zaměstnanci pracující „na dohodu“.
  • Osoby samostatně výdělečně činné, pokud jsou pojištěné.

Nárok pak přísluší buď mamince dítěte, nebo otci, pokud s matkou uzavře písemnou dohodu, že o dítě bude pečovat.

Jediný příspěvek, který není vázán na zaměstnání nebo nemocenské pojištění, je rodičovský příspěvek. O ten může požádat matka, ale i otec dítěte. Proto jen v souvislosti s vyplácením rodičovského příspěvku je stát plátcem pojistného např. za studentku, která má dítě – na studentku se nevztahuje ani mateřská či rodičovská dovolená, ani nemá nárok na PPM. Od měsíce, kdy se dítě narodí, jí ale náleží rodičovský příspěvek (při splnění podmínek daných zákonem o státní sociální podpoře), říká Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).