Kdy vám zdravotní pojišťovna uhradí kontaktní čočky?

Zdravotní pojišťovna může svým pacientům hradit nošení kontaktních čoček. To ale neplatí v případě, kdy se se svou běžnou krátkozrakostí rozhodnete vyměnit brýle za čočky proto, že je to pohodlnější.

Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní pomůcka kompenzující dotyčnou vadu, a to v provedení nejméně ekonomicky náročném v závislosti na míře a závažnosti zdravotního postižení, vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

K plné kompenzaci běžné krátkozrakosti totiž slouží primárně brýle, resp. brýlové čočky. Na ty pojišťovna přispívá v základním provedení plně a částku 150 Kč pak dostanete na obruby. Na nadstandardní brýlové čočky stejně jako na dražší obroučky si už musíte doplatit ze svého. Pokud vám ale základ, který pojišťovna proplácí, stačí, je smluvní oční optika povinna vám takovéto brýle zhotovit.

Případy, kdy zdravotní pojišťovna přispívá i na kontaktní čočky stanovuje přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění v příloze č. 3 – Seznam zdravotnických prostředků.

Měkké kontaktní čočky jsou plně hrazeny v případě, že máte některou z těchto očních vad:

  • refrakční vada nad ±10 dioptrií,
  • afakie alespoň u jednoho oka (stav, kdy v oku chybí oční čočka z důvodu vrozené vady nebo následkem úrazu či operace), 
  • astigmatismus irregularis (refrakční vada způsobená nepravidelným tvarem rohovky),
  • anizometropie 3 dioptrie a více (refrakční vada u obou očí není stejná a rozdíl je větší než 3 dioptrie).

Beze změny korekce se hradí měkké kontaktní čočky podle Tichého maximálně 2× za rok pro pojištěnce do 15 let a maximálně 1× za rok u pojištěnců od 15 let.

Tvrdé kontaktní čočky jsou plně hrazeny pro:

  • keratokonus (kuželovité vyklenutí rohovky) nebo
  • astigmatismus irregularis,
  • do 15 let rovněž u afakie.

Beze změny korekce se hradí opět maximálně 2× za rok pro pojištěnce do 15 let a maximálně 1× za 2 roky od 15 let.

Zdroj: VZP

Kontaktní čočky stenopeické, barevné nebo terapeutické se plně hradí jen při závažném onemocnění rohovky, duhovky nebo jejich kombinaci, kdy je třeba regulovat např. přístup světla do oka, vysvětlil Tichý.

Beze změny korekce se hradí opět maximálně 2× za rok u dětí do 15 let, maximálně 1× za rok od 15 let.

Předepsat vám je samozřejmě musí přímo lékař.

V ostatních případech zdravotní pojišťovna kontaktní čočky nehradí a musíte si je tak platit sami.

DIRECT pojišťovna umožní složit si povinné ručení i havarijní připojištění podle svého Burza práce v Přerově: Místa nabídnou zaměstnavatelé z Olomouckého kraje        
Zdenda
Zdenda (neregistrovaný) 89.24.181.---
14. 10. 2015 10:38 Nový

kontaktni cocky

Ja od vzp odesel loni, byl jsem u nich od narozeni, ale vyplatilo se. Kontaktni cocky nepotrebuji a mam dalsich 50 benefitu.

Andrej
Andrej (neregistrovaný) ---.core.ttnet.cz
30. 10. 2015 9:29 Nový

oborova z.p.

celé vlákno

ozp mi vyhovuje mnohem vice nez vzp

rudinek42
30. 11. 2015 17:52 Nový

Re: oborova z.p.

celé vlákno

Zdravotní pojišťovna OZP (207) má od minulého roku nový preventivně věrnostní program. Každý pojištěnec po přihlášení do vitakarty dostane, kredity dle jeho doby pojištění u OZP já třeba dostal 300 kreditu a dále dostává kredity za návštěvu zubaře aspoň 1× za rok 60, dárci krve 1000 kreditů atd.
Kredity pak zdravotní pojišťovna proplácí v různých programech v různém poměru např očkování až 450 Kč při uplatnění 300 kreditů, nebo plavání 1kr=1Kč, nebo Sauna horší poměr na Kč, vitamíny, rehabilitace atd. je tam toho hodně. Všechno se to provádí přes internet, přehledně a jednoduše.
Proplácení probíhá tak, že vyfotím účtenku zadám jí k nim do systému a do týdne (většinou dřív) příjdou peníze na účet

Každopádně je škoda to nevyužít a někdo o tom asi ani neví. Každopádně je velmi příjemné chodit do bazénu v podstatě zadarmika!

Dalibor Z. Chvátal aura:94
9. 12. 2015 23:15 Nový

Re: oborova z.p.

celé vlákno

Od OZP i tohoto "skvělého" programu jsem úspěšně utekl k pojišťovně, která si mě (zatím) váží :) -> RBP 213.