Hlavní navigace

Kdy vám zdravotní pojišťovna proplatí cestu na vyšetření a kontrolu?

Sdílet

Standardně platí, že když jedete k lékaři, cestu vám nikdo neproplatí. Ve výjimečných, zákonem stanovených případech, vám ale zdravotní pojišťovna uhradí přepravu k lékaři. A to buď vozidlem zdravotnické dopravní služby (tzv. zdravotní transport), nebo vám proplatí náhradu cestovních nákladů soukromým vozidlem.

Zdravotní transport vás může dopravit do smluvního zdravotnického zařízení a stejně tak zpět do místa vašeho trvalého nebo přechodného bydliště. Dále pak do ústavu sociální péče, mezi zdravotnickými zařízeními nebo v rámci zařízení.

Zdravotní transport je hrazen v případě, že váš zdravotní stav podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto přepravu indikuje, neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby. Lékař pak vystaví pacientovi Příkaz ke zdravotnímu transportu, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud lékař rozhodne, že máte ze zákona nárok na hrazenou přepravu, můžete se sami rozhodnout, jestli pojedete soukromým vozidlem či sanitkou. Na náhradu cestovních nákladů pak máte nárok v případě, že ošetřující lékař takovou dopravu předem schválí a vystaví vám tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem.

Zdůrazňujeme ale, že vozidlo musí řídit jiná osoba než pacient. Tento požadavek koresponduje s tím, že jde o pacienta, jehož aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem, a takový zdravotní stav samozřejmě ani neumožňuje řídit vozidlo, dodává Oldřich Tichý.

Vystavený tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem se vztahuje na cestu tam i zpět, případně i na opakované cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb. Maximálně však na 10 jízd. Vždy musí být vyplněna kolonka Důvod k transportu, přičemž je nutné uvést zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy. K potvrzení o absolvovaném vyšetření slouží druhá strana dokladu. Kdyby vám cílový poskytovatel zdravotních služeb z jakéhokoliv důvodu návštěvu nepotvrdil, nárok na proplacení cestovních nákladů zaniká.

Proplácí se pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s vámi jakožto pacientem. Výše úhrady je stanovena ve výši 6,10 Kč za 1 km (pro jízdy uskutečněné od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019).

Pokud váš zdravotní stav nevyžaduje přepravu do nebo ze zdravotnického zařízení za použití zdravotnické dopravní služby, pak vám nevzniká ani nárok na hrazení cestovních nákladů.

A stejně tak v případě, že k lékaři jedete hromadnou dopravou. V takovém případě není proplacení nákladů možné bez ohledu na váš zdravotní stav.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).