Hlavní navigace

Koruna je slabší než loni. Dovolená v některých destinacích tím podraží

Sdílet

Řada lidí už nakupuje letní zájezdy a těší se k moři. Nejvíce vedou podle statistik destinace jako Turecko, Řecko a Egypt. V Egyptě ale dovolená letos oproti roku 2018 podraží. Může za to výrazná změna kurzu tamní měny vůči koruně.

Od poloviny loňských prázdnin žádná jiná ze světových měn neposílila vůči koruně tak výrazně jako egyptská libra. Vůči koruně od té doby do dnešních dní zhodnotila o více než 10 %, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND. K tomu je třeba přičíst spotřebitelskou inflaci v Egyptě, která se pohybuje od 12 % do 18 % v měsíčním meziročním sledování. V Egyptě tak bude letos citelně dráže než loni v létě, a to jak kvůli oslabení koruny vůči libře, tak kvůli výrazné inflaci.

Pokud se chystáte do Turecka, bude pro vás situace příjemnější. Turecká lira totiž naopak vůči koruně výrazně oslabila. Více než turecká měna oslabily vůči koruně jen měny Angoly, Haiti, Zambie a Argentiny. Turecká lira ztratila od loňské poloviny prázdnin do dnešních dní vůči koruně více než 13 %. Příznivý dopad na ceny z pohledu českého turisty však tlumí vysoká inflace, která za poslední rok byla v Turecku ještě výraznější než v Egyptě. V měsíčním meziročním sledování se pohybuje v pásmu od 15 % do 26 %, dodává Lukáš Kovanda.

Z důvodu inflace tak ceny nebudou výhodnější než v roce 2018. I tak pro vás však bude situace příznivější, jelikož ceny zůstanou vzhledem k oslabení měny po přepočtení kurzu v průměru stejné.

Můžeme si to ukázat na příkladu. Pivo podle Tureckého statistického úřadu zdražilo od poloviny loňského léta průměrně z ceny 8,65 liry na aktuální úroveň přesahující deset lir. Navzdory oslabení liry vůči koruně ale budete za pivo v Turecku tak jako loni průměrně platit v přepočtu zhruba 38 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).