Hlavní navigace

Kdy vám umělé oplodnění uhradí pojišťovna? Novela zpřesnila termíny

Gabriela Hájková

Zdravotní pojišťovna vám uhradí umělé oplodnění pokud jde o formu in vitro (mimotělní oplodnění) v případě diagnostikované oboustranné neprůchodnosti vejcovodů a to za podmínky, jste-li ve věku od 18 do 39 let. V ostatních případech pak jste-li ve věku od 22 do 39 let. Novela zákona o zdravotním pojištění (tzv. transparenční novela), která začala platit 1. září 2015 upřesnila, že nárok mají pojištěnky do dosažení 39. roku věku (nikoli tedy do 39 let včetně).

Úhrada je – stejně jako dosud – možná maximálně třikrát za život, nebo čtyřikrát za život, pokud bylo v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy jen jedno embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy. Do limitu 3×, resp. 4× za život se nezapočítává pouhé zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (intrauterinní inseminace – IUI), které je druhou metodou umělého oplodnění, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle něj také fakt, že se zdravotní péče poskytnutá v souvislosti s mimotělním oplodněním hradí z veřejného zdravotního pojištění, ale neznamená, že je zcela zdarma. Např. léky, kterými se pacientka musí hormonálně stimulovat, jsou podle příslušné vyhlášky MZ a z ní odvozeného číselníku hrazeny pojišťovnami jen částečně (resp. do určitého množství), takže na ně pacientka doplácí. Dále si pacientky platívají specifické laboratorní vyšetření nebo použití jiné metody (techniky) oplodnění vajíčka spermií v laboratorních podmínkách, dodal Tichý.

Podle vyhlášky vám totiž pojišťovna proplatí jen určitou metodu a jiné – specifičtější a tím pádem i dražší – metody se nehradí. Připlatíte si samozřejmě i za to, pokud budete chtít využít třeba nadstandardní péči. Před započetím péče máte právo na to si vyžádat ceník nadstandardních služeb. Centrum by vám nemělo účtovat nic za konzultace a na všechny platby musíte zpět obdržet doklad.

Našli jste v článku chybu?