Hlavní navigace

Kdy vám umělé oplodnění uhradí pojišťovna? Novela zpřesnila termíny

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 12. 2015

Zdravotní pojišťovna vám uhradí umělé oplodnění pokud jde o formu in vitro (mimotělní oplodnění) v případě diagnostikované oboustranné neprůchodnosti vejcovodů a to za podmínky, jste-li ve věku od 18 do 39 let. V ostatních případech pak jste-li ve věku od 22 do 39 let. Novela zákona o zdravotním pojištění (tzv. transparenční novela), která začala platit 1. září 2015 upřesnila, že nárok mají pojištěnky do dosažení 39. roku věku (nikoli tedy do 39 let včetně).

Úhrada je – stejně jako dosud – možná maximálně třikrát za život, nebo čtyřikrát za život, pokud bylo v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy jen jedno embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy. Do limitu 3×, resp. 4× za život se nezapočítává pouhé zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (intrauterinní inseminace – IUI), které je druhou metodou umělého oplodnění, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle něj také fakt, že se zdravotní péče poskytnutá v souvislosti s mimotělním oplodněním hradí z veřejného zdravotního pojištění, ale neznamená, že je zcela zdarma. Např. léky, kterými se pacientka musí hormonálně stimulovat, jsou podle příslušné vyhlášky MZ a z ní odvozeného číselníku hrazeny pojišťovnami jen částečně (resp. do určitého množství), takže na ně pacientka doplácí. Dále si pacientky platívají specifické laboratorní vyšetření nebo použití jiné metody (techniky) oplodnění vajíčka spermií v laboratorních podmínkách, dodal Tichý.

Podle vyhlášky vám totiž pojišťovna proplatí jen určitou metodu a jiné – specifičtější a tím pádem i dražší – metody se nehradí. Připlatíte si samozřejmě i za to, pokud budete chtít využít třeba nadstandardní péči. Před započetím péče máte právo na to si vyžádat ceník nadstandardních služeb. Centrum by vám nemělo účtovat nic za konzultace a na všechny platby musíte zpět obdržet doklad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 12. 2015 12:30

    RaMa (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Na umele oplodnenia vacsinou chodia ludia ktory pracuju, takze vek okreseme a dame iba 3 pokusy. Podpora rodin, ktore chcu mat deti a nejde to ako vysita. Hlavna vec, ze kazdy politik place ako vymierame a nerodi sa dostatok deti. Ved pracujuci, ktory ich chcu mat za ne radi zaplatia. To radsej dame prachy do davok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).