Hlavní navigace

Co vám uhradí pojišťovna, když bojujete s obezitou?

Sdílet

Pokud bojujete s obezitou, může vám s redukcí váhy pomoci i lékař a zdravotní pojišťovna, která za vás náklady na léčbu uhradí. Obezita se hodnotí podle indexu tělesné hmotnosti (BMI). V případě BMI v rozmezí 25–30 jde o nadváhu, u hodnot nad 30 pak o obezitu. Příslušný lékař vám však může pomoci změnit stravovací návyky a životní styl.

Na léčbě obezity se podle její závažnosti a přidružených onemocnění podílí řada odborníků – praktický lékař, internista, endokrinolog, diabetolog, nutriční terapeut, psychiatr, chirurg, ortoped, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a další. Ošetřujícím lékařem indikovaná léčba je hrazena v souladu s platnou vyhláškou ministerstva zdravotnictví, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, a dalšími obecně závaznými právními předpisy, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Léčba ale musí být komplexní a kromě případných léků zahrnuje i nízkoenergetickou redukční dietu, pohybovou aktivitu a někdy také podpůrnou psychologii. Pokud se obezita týká dětí, je hrazena i lázeňská léčba.

Pokud lékař usoudí, že potřebujete nutričního terapeuta, je tento hrazen ze zdravotního pojištění. Sportovní aktivity hrazené nejsou, ale některé pojišťovny na ně poskytují příspěvky. Hrazená je však bariatrická chirurgie, kterou podstupují lidí s BMI nad 40, případně lidé s BMI nad 35 a s cukrovkou, metabolickým onemocněním, kardiorespirační chorobou či onemocněním kloubů. Bariatrické operace se dělí na výkony restriktivního typu (snížení příjmu potravy), což je v principu zmenšení objemu žaludku, další typ operace omezuje energetickou absorpci, dodává Oldřich Tichý. Bariatrické operace jsou ale vždy součástí komplexní léčby a po jejich absolvování je nezbytně nutné dodržovat specifický režim, například 5–6× denně malé porce či oddělovat pitný režim od jídla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).