Hlavní navigace

Půjdete na Úřad práce žádat o přezkoumání sociálních dávek? Počítejte s frontami

Sdílet

K 1. říjnu 2017 a k 1. lednu 2018 vstoupila v účinnost novela zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Zejména u přídavku na dítě a příspěvku na bydlení došlo k důležitým změnám. V případě přídavku na dítě došlo ke změně rozhodného období a místo ročních příjmů se nově posuzuje pouze předchozí kvartál. U příspěvku na bydlení pak došlo k zpřesnění výčtu nákladů na bydlení. Úřad práce ČR je tak povinen každé čtvrtletí zkoumat, jestli nárok na danou dávku trvá.

Pokud pobíráte některou ze zmíněných dávek nebo o ni chcete požádat, musíte se obrátit na příslušné pracoviště Úřadu práce. Ten ale již od ledna 2018 eviduje značný nápor klientů. Z tohoto důvodu Úřad doporučuje postup, abyste netrávili i hodiny čekáním ve frontě.

Není bezpodmínečně nutné podávat žádost osobně. Žádost můžete podat i jinými způsoby, například odevzdat formuláře v podatelně, zaslat je poštou nebo skrze datovou schránku. Na některých pracovištích je také možnost se objednat online na určitý termín. Navíc Úřad upozorňuje, že nemusíte přijít hned na začátku kvartálu. Doporučujeme klientům nespěchat na ÚP ČR hned v prvních dnech nového čtvrtletí. Žádosti mohou podávat kdykoli během celého měsíce, v tomto případě dubna. A o dávku je možné požádat až tři měsíce zpětně, upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Formuláře k vyplnění si navíc můžete stáhnout na webové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí a vyplnit si je už doma. A pokud si nebudete vědět rady, můžete se podívat na vzory vyplněných formulářů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).