Hlavní navigace

Kdy vám lékař musí místo receptu dát jen průvodku, aby nedostal pokutu?

Sdílet

Elektronický recept byl povinně zaveden už v roce 2018. Od ledna 2019 pak platí, že pokud lékař nevyužije elektronický recept, ale dá vám papírový, hrozí mu za to pokuta. Pacienti však nadále dostávají recepty na léky nejčastěji vytištěné na papíře, což ovšem není samotný recept, ale vytištěná průvodka k elektronickému receptu, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Na této průvodce je uveden čárový kód, jehož načtením se lékárník dostane k elektronickému receptu. Dále obsahuje také kód z čísel a písmen, který můžete lékárníkovi nadiktovat, pokud by nešel čárový kód načíst. A může také obsahovat takzvaný QR kód, který ale není povinný.

Na průvodce ale naopak chybí vlastnoruční podpis lékaře, který ho vydal. Nahradil ho elektronický podpis, který lékař použije při vystavování receptu.

Pravidlo má však i výjimku, kdy je možné vystavit opravdový papírový recept a nikoli jen průvodku. Zejména když „z prokazatelných objektivních technických důvodů není možné vystavit lékařský předpis v elektronické podobě a zdravotní stav pacienta předepsání léčivého přípravku bezodkladně vyžaduje“. Jde např. o výpadky elektrické energie, služeb provozovatele internetového připojení, informačního systému předepisujícího lékaře nebo webového rozhraní centrálního úložiště. Dále je možno vystavit recept „postaru“ i při návštěvní službě, při poskytování odborné první pomoci apod., dodává Oldřich Tichý.

V takových případech lékař vystaví předpis v listinné podobě a na něm uvede důvod, proč tak musel postupovat. Ani s receptem vystaveným mimo systém eReceptů však nebudete mít při vyzvednutí předepsaných léčiv v lékárně žádný problém.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).