Hlavní navigace

Kdy si (ne)můžete odečíst z daňového základu úroky z úvěru na bydlení?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 8. 2017

Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření jsou jednou z uznaných odečitatelných položek od základu daně. I zde ale existuje případ, kdy si úroky od základu daně odčíst nemůžete.

Úroky z hypotéky jsou odečitatelné, jestliže nemovitost užíváte k vlastnímu trvalému bydlení vy nebo manžel, potomek, rodič či prarodič. Odečíst lze i úroky z úvěru na opravu bytu či domu, případně i na koupi pozemku. U úvěru na koupi pozemku lze úroky uplatnit jen v případě, že tu maximálně do čtyř let začnete se stavbou nemovitosti určené k bydlení, upřesnila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Zdůraznila také, že mezi odečitatelné položky naopak není možné zařadit úroky z hypotéky uzavřené na koupi rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy a z úvěru na nákup nemovitosti určené k pronájmu nebo pro podnikání. Pokud je k pronájmu či jiné výdělečné činnosti využívána jen část kupované nemovitosti, je třeba úroky poměrně rozdělit, dodala Štarmanová.

Z daňového základu si lze odečíst až 300 tisíc korun ročně. Jednotlivé úvěry je možné sčítat. Jejich částka ale nesmí přesáhnout 25 tisíc korun za měsíc. Poplatník, který tento odpočet využije, musí být účastníkem smlouvy o úvěru, tedy jeho jméno musí být ve smlouvě o úvěru uvedeno. Nestačí fakt, že úvěr splácí, informovala Štarmanová.

Při prvním uplatnění odečtu musíte svůj nárok doložit výpisem z katastru nemovitostí, později už stačí přiložit jen originál potvrzení o zaplacených úrocích, který vám zašle banka nebo stavební spořitelna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).