Hlavní navigace

Kdy si musíte podat daňové přiznání sami a kdy můžete požádat zaměstnavatele?

Sdílet

Ve většině případů za vás roční daňové záležitosti jakožto za zaměstnance vyřídí mzdová účetní společnosti, ve které pracujete. V určitých specifických případech to ale není možné a budete si muset daňové přiznání udělat sami.

Za rok 2018 musíte podat daňové přiznání v případě, že pobíráte další zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, z kapitálových příjmů, z pronájmu nebo z ostatních příjmů vyšší než 6000 Kč za rok. O roční zúčtování daně mohou posledního zaměstnavatele požádat i zaměstnanci, kteří pracovali během roku pro více zaměstnavatelů postupně za sebou a u všech podepsali prohlášení k dani, doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

K vyplnění daňového přiznání je potom potřeba si od všech zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech. Pokud jste v některém měsíci v roce 2018 pracovali pro dva zaměstnavatele současně a z obou příjmů byla odvedena zálohová dan z příjmu, vznikla vám tím povinnost podat daňové přiznání. A to bez ohledu na životní situaci. Z důvodu práce pro dva zaměstnavatele současně má v takovém případě povinnost podat daňové přiznání i student nebo důchodce.

Při nízké hrubé měsíční odměně se však z pracovních dohod neodvádí daň zálohová, ale srážková. Při přivýdělku na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč a méně a dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 2 500 Kč tedy povinnost podat daňové přiznání nevzniká, dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2019 20:09

    Dydy55

    Dle mého je informace o zálohové a srážkové dani matoucí. I při použití srážkové daně, během roku, lze v rámci daňového přiznání získat peníze z této daně zpět. I pokud se jedná o studenta a DPP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).