Hlavní navigace

Kdy nemusí pozůstalí po podnikateli řešit dluhy na pojistném?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 8. 2014

Pozůstalí po podnikající OSVČ nemusí vždy za zemřelého platit dluhy na zdravotním pojištění. Po smrti podnikatele by měl závazky OSVČ vypořádat dědic a to včetně neuhrazených odvodů na pojistném i penále za prodlení. Závazkem pojišťovny je naopak vrátit případný přeplatek na pojistném či přeplatek ze zaplacených regulačních poplatků.

Pojišťovna si přihlašuje své pohledávky a závazky vždy do řízení o pozůstalosti. Pokud ale notář zjistí, že po zůstaviteli nezbyl žádný majetek nebo že ten má pouze nepatrnou hodnotu, vydá ho tomu pozůstalému, který se postaral o pohřeb a samotné dědické řízení se zastaví. Pak nevznikne dědici právní nástupnictví a pojišťovna tak odpovědnost za dluhy zůstavitele neuplatňuje.

V případě, že byste byli jako dědici a tedy právní nástupci po zůstaviteli dlužné pojistné na zdravotní pojištění platit, můžete požádat o prominutí penále. Podle nového občanského zákoníku odpovídají dědicové za dluhy zůstavitele v plné výši, nikoliv jako dříve pouze do výše nabytého dědictví (pokud dědic neuplatní tzv. výhradu soupisu), uvedl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pokud byste zjistili, že po zůstaviteli byste zdědili více dluhů než majetku, je možné dědictví odmítnout.

Jak zasáhl do dědického řízení nový občanský zákoník? Podrobnosti najdete v článcích Nový občanský zákoník: 10 změn, které ovlivní dědictvíNový občanský zákoník dá možnost zdědit majetek, ale dluhy nepřijmout

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).