Hlavní navigace

Kdy (ne)platí regulační poplatky těhotné ženy?

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 2. 2013

Těhotné ženy jsou osvobozeny od regulačních poplatků ve výši 30 Kč za klinické vyšetření v případě, že jde o tzv. dispenzární péči. Těhotná žena je ode dne zjištění těhotenství dispenzarizována (tj. aktivně a dlouhodobě sledována) u svého gynekologa. Pojištěnec však může být dispenzarizován jen pro jednu diagnózu pouze u jednoho ošetřujícího lékaře. Těhotná tedy platí regulační poplatky za klinické vyšetření u všech ostatních lékařů, včetně svého praktického lékaře, a to i kdyby přišla s problémem týkajícím se těhotenství, vysvětlil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A naopak musí těhotná platit regulační poplatky za klinické vyšetření u gynekologa, pokud se k němu dostaví s problémem, který nelze spojovat s těhotenstvím a nešlo by tak o dispenzární péči. Rovněž hradí třicetikorunové poplatky za další vyšetření v těhotenství tam, kde není dispenzarizovaná – např. těhotná žena poslaná na pracoviště lékařské genetiky hradí 30 Kč, pokud jí zde bylo provedeno klinické vyšetření, doplnil Rod.

Osvobození těhotných žen se vztahuje pouze na regulační poplatky ve výši 30 Kč za klinické vyšetření. I přes své těhotenství tedy ženy musí dál hradit 30korunové poplatky za recept, 90korunové poplatky za pohotovost a 100korunové poplatky za každý den lůžkové péče i v případě, že zdravotní problémy souvisejí s těhotenstvím.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).