Hlavní navigace

Kdy máte povinnost oznamovat od daně osvobozené příjmy?

Sdílet

Každý, kdo za rok 2015 získal příjem osvobozený od daně z příjmů větší než 5 milionů korun musí nově oznámit tuto skutečnost správci daně, tedy finančnímu úřadu. Musíte tak učinit do termínu pro podání daňového přiznání, tj. do 1. 4. resp. 1. 7. 2016. Pokuta za nesplnění nové povinnosti může dosáhnout až 15 % z příjmu.

Osvobozené příjmy přesahující pět milionů korun můžete získat například:

  • Prodejem rodinného domu nebo bytu, ve kterém jste bydleli alespoň 2 roky nebo jste jej měli v držení alespoň 5 let.
  • Dědictvím.
  • Darem od příbuzného v linii přímé i vedlejší.
  • Prodejem akcií, které jste drželi minimálně 3 roky.
  • Prodejem podílu na společnosti s ručením omezením po uplynutí doby držby podílu 5 let.

Do konce roku 2014 tomu tak nebylo a osvobozené příjmy se nevykazovaly a neuváděly do daňového přiznání. Nově je nutno tyto příjmy oznámit do termínu pro podání daňového přiznání, tj. do 1. dubna 2016, a to i v případě, že daňové přiznání není podáváno. Pokud využíváte pro sestavení a podání daňového přiznání daňového poradce, je lhůta pro dodání oznámení 1. července 2016.

V oznámení správci daně je nutno uvést jakého osvobozeného příjmu bylo dosaženo, jeho výše a okamžik vzniku příjmu. Není třeba vyplňovat speciální formulář, oznámení je možné provést například dopisem, obsahujícím všechny výše uvedené údaje a samozřejmě údaje o identifikaci fyzické osoby. Pokud fyzická osoba oznámí osvobozený příjem bez výzvy správce daně, ale opožděně, je sankce ve výši 0,1 % z příjmu. Pokuta ve výši 10 % neoznámené příjmu bude udělena, pokud poplatník splní svou povinnost až na výzvu správce daně. Nejvyšší pokuta 15 %, tedy minimálně 750 000 Kč je pak zákonem stanovena pro případ, že tak poplatník neučiní ani na výzvu správce daně, říká Jana Skálová, partnerka společnosti TPA Horwath.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).