Hlavní navigace

Návrh nových tarifů elektřiny je podle Sobotky špatný, bude se asi předělávat

Gabriela Hájková

Nově navržené tarify elektřiny jsou v současné podobě špatné. S jejich změnou není nutné spěchat, předcházet jí musí důkladná debata. Uvedl to včera premiér Bohuslav Sobotka v reakci na výsledky analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle té by nová tarifní struktura (NTS) znamenala zdražení asi pro 38 % domácností a drtivou většinu podnikatelů s malou spotřebou.

Sobotkovi se nelíbí i to, že by na návrh doplatily domácnosti s malou spotřebou elektřiny, které by přišly o motivaci šetřit s ní i nadále. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová mají připravit materiál o problémech NTS pro vládu, analýzu MPO získá i Energetický regulační úřad. Jeho předsedkyně Alena Vitásková už před časem uvedla, že NTS nepodepíše, pokud bude mít negativní dopad na spotřebitele z řad seniorů, handicapovaných, rodin s dětmi či mladých lidí. Nyní probíhá půlroční konzultační proces, kdy mohou spotřebitelé zasílat úřadu své námitky k NTS.

Sobotka včera dále uvedl, že není nutné se zaváděním nových tarifů spěchat, platit nemusí hned od příštího roku.

NTS se nejvíce vyčítá výrazný negativní dopad na místa s nízkou či nepravidelnou spotřebou. Důsledky jsme mapovali například v článku Za úsporné spotřebiče už neutrácejte. Podle nových tarifů stejně neušetříte (PŘÍKLADY)

Našli jste v článku chybu?