Hlavní navigace

Návrh nových tarifů elektřiny je podle Sobotky špatný, bude se asi předělávat

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 2. 2016

Nově navržené tarify elektřiny jsou v současné podobě špatné. S jejich změnou není nutné spěchat, předcházet jí musí důkladná debata. Uvedl to včera premiér Bohuslav Sobotka v reakci na výsledky analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle té by nová tarifní struktura (NTS) znamenala zdražení asi pro 38 % domácností a drtivou většinu podnikatelů s malou spotřebou.

Sobotkovi se nelíbí i to, že by na návrh doplatily domácnosti s malou spotřebou elektřiny, které by přišly o motivaci šetřit s ní i nadále. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová mají připravit materiál o problémech NTS pro vládu, analýzu MPO získá i Energetický regulační úřad. Jeho předsedkyně Alena Vitásková už před časem uvedla, že NTS nepodepíše, pokud bude mít negativní dopad na spotřebitele z řad seniorů, handicapovaných, rodin s dětmi či mladých lidí. Nyní probíhá půlroční konzultační proces, kdy mohou spotřebitelé zasílat úřadu své námitky k NTS.

Sobotka včera dále uvedl, že není nutné se zaváděním nových tarifů spěchat, platit nemusí hned od příštího roku.

NTS se nejvíce vyčítá výrazný negativní dopad na místa s nízkou či nepravidelnou spotřebou. Důsledky jsme mapovali například v článku Za úsporné spotřebiče už neutrácejte. Podle nových tarifů stejně neušetříte (PŘÍKLADY)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2016 16:04

    Vitásková (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

    Tak já mám spotřebu kolem 300kWh za rok.
    Abych začal podle distributorů šetřit, jak bylo řečeno v "Máte slovo", tak bych musel mít spotřebu 3000kWh, což je 10x vyšší. Na jiném odběrném místě máme 2xTv, 2xPc, ale pořád dosáhneme jenom spotřeby asi 2000kWh, takže nám pořád 1000kWh chybí do šetření s elektrikou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).