Hlavní navigace

Kdy má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu u vás doma?

Sdílet

Návštěvní službu jakožto povinnou součást práce praktického lékaře definuje zákon o zdravotních službách. Pokud jste nemocní, nemůžete se sami dostavit na kontrolu ke svému lékaři, ale zároveň váš zdravotní stav vyžaduje, aby vás lékař zkontroloval, musí v takovém případě lékař vykonat návštěvu u vás doma nebo v místě, kde se zdržujete (například domov seniorů apod.). Alternativou je pak domluvit se na tom, že vám vystaví příkaz ke zdravotnímu transportu, pokud nemůžete využít dopravní zdravotní službu. K lékaři i zpět vás pak dopraví převozová sanitka.

Ne každý lékař má však možnost tyto návštěvy vykonávat. Nemožnost zajištění návštěvní služby je jedním z mála legálních důvodů, proč praktický lékař může odmítnout pacienta registrovat. Poskytovatel, kterého si pacient zvolil, může odmítnout jeho přijetí do péče, pokud by vzdálenost místa pobytu pacienta neumožňovala výkon návštěvní služby, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. U svých pacientů má pak samozřejmě lékař povinnost návštěvy vykonávat, pokud je to nutné.

Tuto službu vy jako pacient nehradíte. Pokud vám ale lékař odmítá zajistit návštěvní službu, je možné zaslat stížnost na krajský úřad, okresní sdružení praktických lékařů, Českou lékařskou komoru a zdravotní pojišťovnu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2018 0:14

    w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Musí vykonat návštěvu, ale nikdo ho nedonutí!
    A ten příkaz k transportu je taky jen utopie. Pacient musí mít ten lístek v ruce, když sanitka přijede, jak ho asi získá?!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).