Hlavní navigace

Kdy a jak můžete vrátit vánoční dárek?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 12. 2015

Po vánočních svátcích se obchodníci setkávají se zvýšeným zájmem o výměnu zboží, ať už proto, že se dárek netrefil do vkusu nebo jen do správné velikosti.

Zákon vám právo na vrácení zboží garantuje jen u smluv, které byly uzavřené na dálku, tedy nejčastěji u internetového nákupu nebo u smluv uzavřených mimo prostory určené k podnikání, tedy například na ulici. Pak máte na vrácení zboží čtrnáct dní a nemusíte ani udávat důvod.

Řada internetových obchodů ale počítá s tím, že se dárky kupují trošku s předstihem a lhůtu na vrácení zboží prodlužuje, například do konce roku.

Povinnost jít nad rámec zákona sice nemají, ale lákají-li před Vánoci koupěchtivé zákazníky na prodlouženou možnost vrácení zboží, musejí ji dodržet, uvedl si Lukáš Zelený vedoucí právního oddělení dTest a připomněl, že lhůta pro odstoupení běží až od převzetí věci a v drtivé většině je možné vracet vybalené a vyzkoušené zboží (v některých odůvodněných případech ale vybalené či vyzkoušené zboží už obchodník přijmout nemusí – například pokud dostanete software a krabičku s CD otevřete tak, že přetrhnete bezpečnostní pásek, nebo vy si vyzkoušíte spodní prádlo).

Nezapomeňte na to, že na samotné vrácení zboží do obchodu máme dalších 14 dní od chvíle, kdy jste od smlouvy odstoupili. Zboží musíte vrátit kompletní, pokud možno v původním obalu a nepoškozené. Prodejce vám pak podle Zeleného musí vrátit peníze do 14 dnů.

V kamenných obchodech může být vracení komplikovanější, protože neexistuje zákonné právo cokoliv vrátit zpět bez udání důvodu. V těchto případech musíte respektovat přímo pravidla obchodu, o kterých by se měl nejlépe informovat ten, kdo zboží kupuje nebo přímo vy hned poté, co zjistíte, že ho chcete vrátit. Možnost vrátit zboží většinou nabízejí všechny velké obchody a řetězce, v podmínkách se ale mohou lišit. Základní podmínkou pro úspěšné vrácení je samozřejmě doklad o nákupu a splnění stanovené lhůty. Často také původní obal a někdy i visačky. Většinou obchody akceptují vrácení pouze za výměnu jiného zboží nebo poukaz na zboží, výjimečně se vrací i peníze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).