Hlavní navigace

Kde nesmíte kouřit za volantem nebo musíte mít doklad o zapůjčení vozidla?

Sdílet

Jestliže plánujete vyrazit na dovolenou vlastním autem, nestačí nastudovat si pravidla silničního provozu pouze u cílové země, kam máte namířeno. Musíte znát pravidla i těch zemí, přes které budete pouze projíždět.

Auto je půjčené? Mějte doklad

Cestujete na dovolenou přes Rakousko, ale majitel vozu s vámi nejede? Pak si musíte od majitele nechat vystavit potvrzení, že vám vůz zapůjčil a vy tedy máte právo s ním jezdit. V ideálním případě by měl být dokument sepsán německy, ale postačí i angličtina.

Naopak zde nemusíte mít rozsvícená světla celý den. Je povolen i alkohol za volantem, pokud nadýcháte maximálně 0,5 promile. A pokud cestujete s dítětem, kterému je méně než 14 let, nebo je menší než 150 cm, musíte jej přepravovat v dětské autosedačce.

Pozor na viditelnost

Povede-li vaše cesta přes Slovinsko, dejte si pozor na viditelnost. Ve chvíli, kdy klesne pod 50 metrů, máte povinnost zapnout mlhovky. Tlumená denní světla pak musíte mít zapnutá celý den. I tady je ale povoleno nadýchat až do 0,5 promile.

Hasicí přístroj s sebou

Plánujete-li projíždět přes Chorvatsko, rozrostou se vaše zavazadla povinně ještě o jedno – o hasicí přístroj. Děti do 12 let se nesmí přepravovat na předních sedačkách. A pokud cestují vzadu, je nutné mít podsedák nebo autosedačku.

I zde je nutné celodenní svícení. A i zde smíte nadýchat max. 0,5 promile alkoholu.

Za volantem nekouřit

V Itálii je celodenní svícení po celý den nutné pouze mimo obec. Povolená hranice alkoholu je stejná, ale pokud dojde k nehodě, je i hladina alkoholu pod 0,5 promile brána jako přitěžující okolnost.

Jestliže jedete s dětmi, nesmíte nově v autě kouřit. Totéž platí, pokud cestujete s těhotnou ženou. Pokuty jsou poměrně vysoké, od 500 eur do 5000 eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2016 11:10

    Zdenda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Nepiste blbosti v Chorvatsku neni povinny hasicak ale tazne lano.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).