Hlavní navigace

Nejběžnější omyly v pravidlech silničního provozu

Sdílet

Nejste si jisti, jaká pravidla silničního provozu platí v zahraničí nebo i tady? Společnost ÚAMK připravila 6 nejčastějších omylů, kterých se Češi dopouští.

Nouzový pruh

Češi si z nějakého důvodu myslí, že nouzový pruh musí vytvořit pouze v situaci, když za sebou vidí houkající vozidlo s modrým majákem. To ale není pravda. Nouzový pruh se musí vytvářet již při zastavování vozu v koloně. Pokud to neuděláte, prakticky tím blokujete dopravu a v Rakousku vám mohou dát pokutu až 2180 eur.

Zákaz řízení

Dalšího omylu se řidiči dopouští, když si myslí, že zákaz řízení, který dostali v zahraničí, platí i v České republice. Zákaz řízení ale platí pouze pro tu zemi, kde jste nasbírali plný počet bodů a kde vám řídit zakázali. V jiné zemi smíte jezdit bez omezení.

Pití za volantem

Ačkoli v některých státech je povoleno nadýchat např. 0,5 promile, neplatí to všude. A pokud je navíc na vašem chování znát, že jste pili, mohou vám uložit zákaz řízení i když nadýcháte jen 0,3 promile. A pokud způsobíte dopravní nehodu, jsou pro vás nadýchané promile přitěžující okolností.

Najíždění na dálnici

Někteří řidiči si myslí, že při najíždění na dálnici mají automaticky přednost, když využívají metodu zipu. Je to ale omyl. Přednost má vždy to vozidlo, které již na dálnici je a naopak vy musíte dát přednost jemu. Metoda zipu v tomto případě neplatí.

Odstavný pruh

Pokud na nejbližším sjezdu sjíždím z dálnice, mohu využít odstavný pruh. To je další omyl, který mají Češi zažity. Odstavný pruh ale slouží pouze k tomu, aby na něm bylo odstaveno nepojízdné vozidlo. Jízda v takovém pruhu se pokutuje u nás i v zahraničí. V Německu vám za to dají pokutu 75 eur.

Odstavný pruh mohu použít, pokud na nejbližším sjezdu sjíždím.
Nemohu. Odstavný pruh (zpevněná krajnice) slouží jen pro odstavení nepojízdného vozidla. Jízda v něm se pokutuje nejen u nás, ale i v zahraničí. Například v Německu vám hrozí pokuta 75 Eur.

Zimní gumy

Myslíte si, že v Německu nemusíte mít zimní gumy? Není to ale pravda. Ty jsou totiž povinné za zimních klimatických podmínek, a to bez ohraničení doby používání. Může se tak stát, že je budete potřebovat i začátkem května. Za jejich absenci vám pak hrozí pokuty 80 eur a jeden trestný bod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).