Jízda pod vlivem alkoholu bývá nejčastějším případem, kdy pojišťovna vymáhá škodu vyplacenou na povinném ručení. Postihy kvůli alkoholu tvoří dlouhodobě přes polovinu regresů z povinného ručení, informuje pojišťovna Allianz.
Ze 423 případů takzvaného regresu za rok 2018 v této pojišťovně jich bylo 200 způsobených právě pitím. Celkově jde o 16 milionů korun, které pojišťovna po neukázněných řidičích vymáhá.
Pod vlivem alkoholu jezdí častěji muži a pokud v alkoholovém opojení usedne za volant žena, je to většinou spojené s nějakým tragickým příběhem,
říká Michaela Sitárová z oddělení regresů Allianz pojišťovny.
Samozřejmě nejsou výjimkou nehody za milionové částky, neboť při řízení pod vlivem alkoholu dochází především ke škodám na zdraví s následkem těžkého zranění či smrti,
dodává.
Postih za alkohol může pojišťovna uplatnit i v případě havarijního pojištění. Krácení nebo zamítnutí se týká i situací, kdy motorista řídil pod vlivem návykových látek nebo se odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu nebo drog.
Podle statistik Policie ČR za uplynulý rok byl alkohol prokázán u viníků 4626 dopravních nehod, což je o 375 případů více než v roce 2017. Drogy loni zapříčinily 260 pojistných událostí na silnicích a v 54 případech byla u viníka nehody zjištěna přítomnost alkoholu a drog současně. Při nehodách způsobených pod vlivem alkoholu zahynulo celkem 76 osob, což je ze z celkového počtu 565 obětí každá sedmá.