Hlavní navigace

Kam se podle analytiků vyplatí investovat?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 3. 2013

Říkáte si, kam letos vložit své peníze tak, aby se co nejlépe zhodnotily? Přečtěte si, která odvětví jsou podle Aleše Prandtstettera,investičního stratéga společnosti ČSOB Asset Management, vhodná pro investice. 

Zdravotnictví a farmacie

V tomto sektoru je nepochybně potenciál dlouhodobého růstu. Je poháněn inovacemi a zásadním zdokonalováním jakosti a produktivity. Protože 80 % tržní kapitalizace pochází z USA, zůstal v roce 2012 tento sektor v důsledku Obamovy zdravotní reformy a rozpočtových problémů USA pozadu, ale ukázalo se, že žádné škrty se zdravotnictví a farmacie týkat nebudou, uvedl  Prandstetter s tím, že očekávaný růst výnosů v subsektoru zdravotnické techniky je v delší perspektivě vyšší než v širším sektoru farmaceutik či na trhu obecně. 

Podle analytika ztratil sektor farmaceutik pověst růstového odvětví proto, že na trh bylo uvedeno jen několik nových produktů s vysokým potenciálem a protože končí patentová ochrana stávajících vysoce ziskových produktů. Už tedy nejde o příběh růstu, ale o příběh zhodnocení a z toho důvodu je v rámci tohoto sektoru upřednostňována oblast zdravotnické techniky, dodal.

Vodní průmysl

V poslední době se podle Prandstettera prudce zvýšila potřeba úpravy vody. Společnosti, podnikající v často regulovaném odvětví vodního hospodářství, mají trochu jiný byznysový model než společnosti vystavené plné konkurenci. Jejich výhodou bývá stabilní marže, která je zajištěna právě regulací na základě uznaných nákladů výroby, uvedl.

Technologie

Technologie dnes už nejsou agresivně rostoucím sektorem. Některé z největších IT společností mají podle analytika pevné základy, jejich rozvahy jsou téměř bez dluhů a mají velké množství hotovosti, kterou vyplácí akcionářům. Výkyvy ceny akcií jsou zde podle něj menší než u širšího trhu. 

Podle Prandstettera se růstový potenciál sektoru podceňuje, přitom čtyři klíčové trendy mohou generovat silný strukturální růst.  „Mobilita“ žene vývoj a prodej chytrých telefonů a počítačových tabletů, „digitální obývák“ přináší do domova široký okruh nových aplikací a „cloud computing“ nabízí uživatelům přístup k datům a sociálním sítím vždy a všude. Všechny tyto faktory generují exponenciální růst mobility dat a umocňují trend „propojování a zasíťování“. Odvětví tedy bude profitovat z neustálé produktové inovace, investic do kapacit a poptávky po rychlé modernizaci, odhaduje analytik s tím, že to bude rovněž sektor, kterému prospěje obnova investiční poptávky.

Ne všechen růst je však navíc: trh tradičních počítačů a mobilních telefonů je subjektem značné míry kanibalizace ze strany chytrých telefonů a tabletů. To je zdůrazněno ohlášenými čtvrtletními výsledky. Spotřeba se drží, ale ziskové marže jsou nízké. Pozitivní zprávy však přicházejí z oblasti podnikových investic, a my proto věříme, že převezmou štafetu od soukromých spotřebitelů, doplnil Aleš Prandstetter.

Konvertibilní dluhopisy

Konvertibilní dluhopisy jsou firemní dluhopisy s kombinací nízkého kuponu s akciovou opcí. Ve srovnání s dluhopisy jsou akcie stále levné, takže dlouhodobé předpovědi jsou pozitivní. I výhledy konvertibilních dluhopisů jsou příznivé díky míře participace ve vztahu k růstu akciového trhu, která se momentálně pohybuje okolo čtyřiceti procent. Jelikož jsou konvertibilní dluhopisy daleko méně citlivé na pohyby úrokových měr, budou tyto dluhopisy v případě náhlé změny kurzů vystaveny menším nepříznivým účinkům, uvedl Prandstetter.

Dluhopisy s vysokým výnosem v cizích měnách 

Ekonomické základy rozvíjejících se trhů jsou podle Prandstettera pevné, hladiny dluhu nižší než na Západě a také rozpočty jsou vyrovnanější. Navzdory skutečnosti, že hospodářský růst na těchto trzích zpomaluje, lze se vyhnout tvrdému dosednutí na zem. Mluvíme-li o zhodnocení, toto téma je pořád zajímavé kvůli vyšší úrovni výnosů, zejména ve srovnání se státními dluhopisy na Západě. Úroky u německých a amerických (ale i českých) dluhopisů jsou v současnosti extrémně nízké. Dluhopisy zemí rozvíjejících se trhů v místních měnách naproti tomu nabízejí atraktivní rizikovou prémii, uvedl analytik. Dodal také, že pro investory to znamená výhody nejen ve formě vyššího běžného výnosu, ale i případného posilování dané měny vůči euru. Nejdůležitějšími rizikovými faktory jsou u rozvíjejících se trhů celosvětová recese a politická nestabilita v regionech. Politická rizika je těžké předvídat, a proto je důležitá efektivní diverzifikace mezi různé měny, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).