Kam se obrátit, když dítě špatně vidí? A co v tomto případě hradí pojišťovna?

Sdílet

Máte-li podezření, že vaše dítě má problémy se zrakem, například že vidí na jedno oko lépe než na druhé, můžete se obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost, kde je vaše dítě zaregistrované. Ten pravděpodobně dítě pošle na odborné oční vyšetření nebo přímo k očnímu lékaři.

Následně se léčba odvíjí od toho, o jakou oční vadu jde. Například u tupozrakosti, kdy dítě vidí výrazné lépe na jedno oko než na druhé, je důležité pravidelné cvičení postiženého oka a okluzí, tedy zakrývání zdravého oka. Případné těžší vady mohou končit i operací. Ambulantní léčbu a rehabilitaci dětí s těmito vadami pojišťovny samozřejmě hradí.

Při léčbě tupozrakosti je nutná důsledná spolupráce rodičů, očního lékaře, ortoptisty a zrakového terapeuta. Nezbytné jsou pravidelné kontroly, protože během cvičení často dochází ke změnám (zlepšení) v dioptriích a podle klinického stavu se musí upravovat jak délka cvičení, tak i nošení okluzoru, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pojišťovny hradí i takzvané okluzory, kterými se oko zakrývá. Nejčastěji jde o náplasťovou variantu, která se lepí na kůži. Další možností jsou gumové okluzory s přísavkou na sklo nebo gelové, plastové a látkové okluzory. Ne všechny varianty ale mohou pojišťovny hradit, a proto je dobré se dopředu informovat, jaká varianta ještě u dané pojišťovny spadá do úhrady a jak nikoli.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).