Hlavní navigace

I když si bereme další úvěry, své dluhy zvládáme splácet lépe

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2017

Celkový dluh obyvatel ČR na konci třetího čtvrtletí letošního roku byl 2,09 bilionu Kč a meziročně vzrostl o 172,9 mld. Kč. Za nárůstem celkového dluhu stojí hlavně meziroční růst objemu dluhu u úvěrů na bydlení a to o 9,9 %. Objem úvěrů na spotřebu se zvýšil o necelých 6 %. Naopak výše dluhu ohroženého nesplácením meziročně klesla o 14 % a dostala se již pod hranici 40 miliard korun. Informace vyplývají z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI a NRKI).

I když počet klientů s dlouhodobým dluhem se meziročně téměř nezměnil, počet smluv se zvýšil o 25,5 tisíce. Řada lidí tak využila současnou příznivou situaci na úvěrovém trhu a nejspíše si pořídili druhou nebo další hypotéku, případně úvěr ze stavebního spoření, potvrdila Lenka Novotná, výkonná ředitelka BRKI.

Podíl celkového objemu dluhu ohroženého nesplácením na konci 3. čtvrtletí dosahoval 39,9 mld. Kč a jeho podíl na celkovém dluhu se snížil o půl procentního bodu na 1,9 %. Na tomto snížení se podílel především pokles dlouhodobého ohroženého dluhu o více než šestinu (o 17,4 %, respektive o 2,7 miliardy Kč). Podle Novotné se jedná vůbec o nejrychlejší meziroční pokles dlouhodobého ohroženého dluhu v historii.

Počet klientů, kteří měli problémy se splácením svého úvěru ze stavebního spoření či hypotečního úvěru, se ve 3. kvartále meziročně snížil o 12 % na 26 715 osob. Celkový podíl dlouhodobého ohroženého dluhu na dlouhodobém dluhu činil v ČR v průměru 0,8 %.

Na příznivý vývoj ukazuje také počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem, který poklesl na konci letošního 3. kvartálu meziročně o 3800 osob, respektive o 1,2 % na 299 tisíc klientů. Objem ohroženého krátkodobého dluhu se meziročně snižoval rovněž velmi výrazně, konkrétně více než o 12 % (3,8 miliardy) na 27,3 miliardy korun. Trend snižování krátkodobého ohroženého dluhu je dalším indikátorem dobré situace naší ekonomiky, myslí si Jiří Rajl, výkonný ředitel NRKI. Podíl ohroženého krátkodobého dluhu na celkovém krátkodobém dluhu činil v průměru 6,3 %. Celkově mělo problémy se splácením 12,4 % lidí s krátkodobým úvěrem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).