Hlavní navigace

Chtějí po vás uhradit větší dluh, než máte? Nenechte se zastrašit, vše musí řešit soud

Sdílet

Spotřebitelé, ale i podnikatelé se někdy setkávají s výhružkami typu: Nezaplatíte nám, kolik si řekneme? Tak my váš dluh zaneseme do registru dlužníků a částku předáme k vymáhání inkasní agentuře. Slabší smluvní strana potom stojí před volbou, zda zaplatit spornou částku, nebo mít jméno uvedeno mezi neplatiči.

Banky a úvěrové společnosti prověřují žadatele o úvěr v registrech klientských informací, kterým se obecně říká registry dlužníků. Finanční instituce se tak chrání před nesplácením půjček. Pokud máte záznam v některém registru dlužníků, jako jsou například BRKI, NRKI nebo SOLUS, komplikuje vám to šanci na získání úvěru nebo hypotéky. Nedávná soudní praxe však ukazuje, že proti zanesení svého jména na seznam dlužníků se nejen spotřebitelé mohou bránit.

Někteří poskytovatelé půjček, leasingů nebo hypoték vyvíjejí nátlak i na klienty, kteří úvěr řádně splácejí. Pokud klienti nepřistoupí na zvýšení splátek, hrozí jim zápisem do registru dlužníků. Poskytovatel finančního produktu smí zvýšit splátky u leasingové či úvěrové smlouvy nebo u jiné smluvené platby, jen pokud je postup změny dopředu jasně popsán ve smlouvě či v obchodních podmínkách a také dodržen. Taková změna musí být náležitě odůvodněná. Pokud není proces změny dostatečně podložen, můžete zvýšení splátky z pozice slabší smluvní strany rozporovat. O oprávněnosti nové částky pak může rozhodnout jedině soud, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Leasingové a úvěrové společnosti, banky nebo pojišťovny však často neslyší výhrady a namísto řádného vyřešení sporné otázky zanesou údaje o domnělém dluhu a tvrzeném neplatiči do seznamu dlužníků a nezaplacené navýšení předají k vymáhání inkasní agentuře.

Podle údajů, které zjistila spotřebitelská organizace dTest, v nedávné době potvrdil Městský soud v Praze předběžné opatření, kterým se podnikatel domáhal v popsané situaci bezodkladného výmazu záznamu z registru dlužníků. Městský soud mimo jiné uvedl, že k zapisování subjektů do registru je nutné přistupovat rozumně a vzít do úvahy vždy to, že neoprávněný záznam může způsobit velké obtíže. Podle soudu navíc hrozba či realizace záznamu do registru dlužníků nemá sloužit jako prostředek nátlaku na ty, kteří jsou přesvědčeni, že se po nich chce, aby platili více, než kolik podle práva mají.

Platí tak, že sporné pohledávky řeší příslušný soud, a dokud se věc nerozhodne, není silnější subjekt oprávněn vás do registru zanést a takový dluh evidovat, pokud si řádně plníte vše ostatní, čeho se spor netýká.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2018 11:42

    cx (neregistrovaný) 62.209.230.---

    "Nenechte se zastrašit, vše musí řešit soud" - to josu tedy rady, pokud nemáte peníze na dobré právníky, můžete prohrát i když jste v právu. A pokud vám dojdou peníze uprostřed případu, který se může táhnout velice dlouho, máte problém také. O ztraceném času nemluvě. Kromě toho zákony jsou takové, že to, že by jste v právu být měli, neznamená, že v něm jste. I když má člověk pravdu, může skončit s tím, že má na krku exekutora, protože neuhradil soudy a právníky. Kromě toho, zaměstavatelé pravděpodobně neboudou chtít mít ve firmě lidi, kteří se rádi soudí, takže vám to může znepříjemnit život i jinak. Takže místo toho, aby jste posílali lidi k soudu, by se spíš měli dělat návrhy na to, jak to udělat, aby se díky soudům nedostávali do problémů lidé, kteří se jen brání. Pokud to bude pro lidi výhodné, tak k soudům budou chodit, i když jim to články na internetu neporadí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).