Hlavní navigace

Jedny ponožky dostanete zadarmo, další hromadu jich už zaplatíte

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 7. 2015

Jako to v minulosti byla holítka, v dnešních dnech můžete dostat darem skvělé ponožky. Společnost Westerfield International zde nabízí ponožky a spodní prádlo tak, že obvolává spotřebitele s dotazem na zaslání dárku v podobě páru ponožek jako uvítacího balíčku nebo odměny za účast v anketě.

Jak už tomu ale bývá, po dárku následují další ponožky, které už musí spotřebitel platit. Z nabídky po telefonu je závazná objednávka, do několika týdnů přichází první zásilka a zboží pak chodí každý druhý měsíc až do okamžiku, než řeknete dost. Zdarma je pochopitelně jen první zásilka, za všechny další už zasílatel požaduje peníze, nastínil praxi Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Utnout neustálý přísun ponožek přitom podle něj samo o sobě nestačí. Westerfield International totiž požaduje vracení nechtěných zásilek na zahraniční adresu. Zatímco vám přijdou ponožky obyčejnou zásilkou, prodejce apeluje, abyste je zpět posílali doporučeně, protože odpovídáte za případnou ztrátu.

Podle obchodních podmínek musí zákazníci zaplatit i zásilku, kterou společnost vyfakturovala a vypravila, přestože odběr již ukončili, upozornil Zelený s tím, že podle něj je cílem podobných společností udělat si z původně obdarovaných lidí stálé odběratele získáním souhlasu, který si při hovoru nahrávají.

Skutečnost, že půjde o pravidelné dodávky zboží, zpravidla opomenou během hovoru zmínit. Není-li však předem dohodnuto, že se jedná o stálý odběr za sjednanou cenu, nevzniká žádná kupní smlouva na dobu neurčitou, byť je to zakotveno v obchodních podmínkách společnosti, zdůraznil Zelený.

Pokud jste si právě nechali zaslat jedny úžasné ponožky zdarma, můžete svou objednávku zrušit ještě před příchodem zásilky nebo do 14 dnů poté, co vám zboží dorazí domů pomocí odstoupení od smlouvy.

Pokud by vás prodávající navíc sám neupozornil na možnost odstoupit do dvou týdnů od smlouvy, prodlužuje se podle nového občanského zákoníku tato lhůta o celý rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).