Hlavní navigace

Jedna z variant důchodové reformy: menší důchod, větší příspěvek na soukromé spoření

9. 6. 2010

Sdílet

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo závěrečnou zprávu Poradního expertního sboru známého jako Bezděkova komise. Základní poselství bylo známo předem: Dnešní důchodový systém v ČR je velmi nediverzifikovaný a extrémně solidární, což jej činí dlouhodobě riskantním v konečném důsledku jak pro stát, tak i z pohledu jednotlivce.

Konkrétní navrhovaná opatření směřují například na dnešní čtyřicátníky, kteří jsou na hraně aktuálního a uvažovaného reformovaného stavu. 3 % z jejich příspěvku směřujícího do současného důchodového systému by mohly být odvedeny do soukromých penzijních fondů. Součástí tzv. menšinové varianty reformy by pak mohlo být navýšení státního příspěvku na dobrovolné penzijní připojištění na 3 %, které by ale bylo podmíněno příspěvkem jednotlivce v minimální výši 3 % z jeho příjmů.

Návrh dále počítá například se snížením odvodů na sociální pojištění z 28 na 23 % z hrubé mzdy a snížením stropů pro výpočet příspěvku na sociální pojištění. O kompenzaci snížených státních příjmů se má postarat sjednocená sazba DPH na úroveň 19 %.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 6. 2010 21:23

  Pavel (neregistrovaný)

  S reformami ramcove souhlasim. Jenom nechci ukladat povinne svoje vlastni penize na ucet nejaky soukromy firmy, kde o ne muzu prijit. Proc taky? Proc to nejde udelat formou dobrovolneho duchodu do statni kasy, kde podle vlozneho pak bude vyplacen duchod? Proc bych si nemohl do statniho duchodoveho konta dobrovolne platit treba dvojnasobek a pak taky dvojnasobek toho duchodu dostavat. Nevi nekdo? Fondu, co mely statni prispevky a pak to krachlo, tech uz tu bylo Trend, Viva a dalsi. To je radeji propiju.

 • 21. 7. 2010 18:29

  jan (neregistrovaný)

  Důvod je jediný proč budete muset odvádět do soukromých rukou a ne státu. Aby se vaše peníze dostaly tam kam mají mají t. j. k Bakalům, Chrenkům, Cikrtům, Hroboňům a Rusnokům. To je hlavní motto reformy. Přiložit modrý sosák a sát a sát a sát........a pak volat : Žijete na úkor našich dětí, plaťte více, hrozí propad Vašich penzí a opět přiložit modrý sosák a sát a sát:::A až to rozkradou tak budou tvrdit Sorry, .krize, v Somásku bouchl ropovod, v Iráku praskla trubka, krokodýl sežral klíče od burzy a budou lhát a lhát a volat: státe, kde jsi,pomož nám nebo lidé nebudou mít penzi a zase budou mít pohotově připraveny modré sosáky…Vývoj v USA tento trend potvrdil a potvrzuje. Obama je prokouk a proto ho nemají rádi, nechce okrádat prosté lidi, hajzl jeden!!

 • 11. 6. 2010 15:14

  Evka (neregistrovaný)

  Nepochopila jsem, jak mohou lidi nutit spořit si u Penzijních fondů. Každý snad ví, že úspory nejsou u PF, na rozdíl od stavebních spořitelen, státem 100% garantovány. Pochopila bych tuto formu spoření jedině tehdy, kdyby stát vybral např. 3 Penzijní fondy, u kterých by garantoval 100% návratnost vkladů. Což tedy neudělal a zřejmě ani dělat nebude. Spořit si u PF je asi tak zcestný nápad, jako si zapálit stovkou cigaretu. Výsledný efekt spoření může být totiž stejný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).