Hlavní navigace

Jedna z variant důchodové reformy: menší důchod, větší příspěvek na soukromé spoření

Jiří Hovorka

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo závěrečnou zprávu Poradního expertního sboru známého jako Bezděkova komise. Základní poselství bylo známo předem: Dnešní důchodový systém v ČR je velmi nediverzifikovaný a extrémně solidární, což jej činí dlouhodobě riskantním v konečném důsledku jak pro stát, tak i z pohledu jednotlivce.

Konkrétní navrhovaná opatření směřují například na dnešní čtyřicátníky, kteří jsou na hraně aktuálního a uvažovaného reformovaného stavu. 3 % z jejich příspěvku směřujícího do současného důchodového systému by mohly být odvedeny do soukromých penzijních fondů. Součástí tzv. menšinové varianty reformy by pak mohlo být navýšení státního příspěvku na dobrovolné penzijní připojištění na 3 %, které by ale bylo podmíněno příspěvkem jednotlivce v minimální výši 3 % z jeho příjmů.

Návrh dále počítá například se snížením odvodů na sociální pojištění z 28 na 23 % z hrubé mzdy a snížením stropů pro výpočet příspěvku na sociální pojištění. O kompenzaci snížených státních příjmů se má postarat sjednocená sazba DPH na úroveň 19 %.

Našli jste v článku chybu?