Hlavní navigace

Zajistěte svou domácnost proti zlodějům i výlukám v pojištění

Gabriela Hájková

Kromě zlodějů vám v období dovolených může způsobit nepříjemnost i výluka v pojištění, která dá pojišťovně legitimní důvod, aby neplnila v případě pojistné události na vašem pojištěném domě nebo domácnosti. Pokud totiž sjednáváte pojištění domácnosti, výše pojistky a plnění se odvozuje například také od toho, jak svou domácnosti nebo dům zajišťujete před krádeží. Pokud pak pojišťovna zjistí, že úroveň zabezpečení neodpovídala smluvené úrovni, může plnění pokrátit nebo rovnou zamítnout.

Roli hraje také to, zda byla ochranná opatření pro domácnost využita v celém rozsahu. Pokud tedy máte dva zámky, ale zamkli jste jen jeden i toto už může být problém. Na zámcích obecně nešetřete. Splníte tak smluvenou úroveň zabezpečení a dobrý zámek může leckterého zloděje odradit. Ve vlastním zájmu se zaměřte na certifikované výrobky. Než odjedete, ubezpečte se, že máte zavřená i okna a balkonové dveře. Pro dobro věci poslouží také elektronické zařízení, které v nepravidelných časech spíná světla či rádio a bude tak zdání, že je byt obydlen. Vhodné je také udržovat prostranství před domem stále osvětlené.

Určitě také vypněte přívod plynu, utáhněte kohoutky a vypněte ze zásuvek elektrospotřebiče. Kromě toho, že budete šetřit vaši peněženku se například u elektroniky vyhnete nebezpečí jejího zničení elektrickým výbojem.

Cenné předměty, které zdobí vaši domácnost, nevystavujte tak, aby je mohl vidět každý z ulice. Totéž platí i věcech na balkóně. Požádejte také vaše známé, aby vám v nepřítomnosti vybírali schránku. Určitě také nic nezkazíte tím, že na svůj odjezd nebudete zbytečně upozorňovat například na sociálních sítích, kde se na váš profil mohou přes vaše přátele dostat vám zcela cizí osoby.

Našli jste v článku chybu?