Hlavní navigace

Jedete do zahraničí autem? Pozor na potřebná potvrzení

Sdílet

Vycestovat autem do zahraničí je pro řadu lidí pohodlnější. V souvislosti s uzemněnými Boeingy 737 MAX navíc tuto variantu letos zvolilo více Čechů.

Před vycestováním za hranice ČR je ale potřeba si zjistit řadu informací, aby se vám dovolená naopak neprodražila. Chystáte-li se řídit mimo Evropskou unii, zkontrolujte si, zda nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Ten vám vydají na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností zpravidla na počkání za správní poplatek 50 Kč. S sebou si vezměte platný doklad totožnosti, řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii.

Ještě o něco více papírování vás čeká, pokud pojedete firemním nebo vypůjčeným autem. V takovém případě budete potřebovat ještě potvrzení od vlastníka, že jste oprávnění k tomu, abyste dané auto mohli řídit. Potvrzení by navíc mělo být v angličtině či jiném světovém jazyce a s úředně ověřeným podpisem.

Doma nenechte ani jednotný evropský formulář záznamu o autonehodě. V případě nehody do něj uveďte údaje o místu a času nehody, účastnících a jejich vozidlech. Dále příčinu, průběh a následky nehody. Dobré je si vše zdokumentovat fotografiemi.

A pozor i na povinnou výbavu, která se v jednotlivých státech může lišit. Někde budete potřebovat i hasicí přístroj – například v Bulharsku, Rumunsku, Řecku nebo Turecku, a pokud máte vozidlo kategorie N, tak i v Chorvatsku, říká Eduarda Hekšová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).