Hlavní navigace

Jede pro vás rychlá? Nemocnici, kam vás odveze, si vybrat nemůžete

Sdílet

Pokud se vám stane úraz a jede pro vás rychlá záchranná služba, je na ní, do které nemocnice vás zaveze. Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam, informuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vy jakožto pacient sice máte právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb a konkrétního zdravotnického zařízení, ale podle § 29 zákona o zdravotních službách se možnost volby poskytovatele a zdravotnického zařízení nevztahuje (mj.) na zdravotnickou záchrannou službu a poskytovatele zdravotních služeb, ke kterému poskytovatel zdravotnické záchranné služby pacienta převáží. O tom, do které nemocnice by vás záchranná služba odvezla, tedy rozhoduje podle vašeho zdravotního stavu lékař záchranky.

Někdy se dokonce může stát, že pokud se pohybujete u hranic, chytíte už signál sousední země a vyrazí pro vás záchranná služba sousedního státu. O tom jsme podrobně psali ve článku Může pro vás přijet sanitka ze zahraničí?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).