Hlavní navigace

Je váš lékař na dovolené? Musí vás informovat, který lékař jej zastupuje. Ten ale může být i 2 hodiny daleko

Sdílet

Pokud vás lékař z nějakého důvodu není přítomen v ordinaci během ordinačních hodin, nebo přeruší poskytování zdravotních služeb, například odjede v létě na dovolenou, musí vám zpřístupnit informaci o tom, kde vám bude poskytnuta neodkladná péče jiným lékařem a v jakých ordinačních hodinách. Jinak řečeno, musí vždy informovat pacienty o tom, na jaké jiné zdravotnické zařízení se mohou se svým zdravotním problémem obrátit. Pokud nepřítomnost bude trvat určitý počet dnů stanovený ve smlouvě (např. u praktického lékaře déle než 3 dny) musí tuto skutečnost sdělit také zdravotní pojišťovně, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kromě toho je dostupnost zdravotní péče (lůžkové i ambulantní) závazně stanovena nařízením vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Tímto nařízením je u jednotlivých odborností stanovena tzv. dojezdová doba (podle dřívějšího výkladu MZ je míněna doba jízdy osobním vozem).

Takže například k praktickému lékaři, na gynekologii, k zubnímu lékaři a do lékárny se máte dostat v dojezdové době 35 minut. Pro další ambulantní odbornosti platí dojezdová doba 45 minut (diabetologie, chirurgie, neurologie, oftalmologie, ORL, ortopedie, radiologie a zobrazovací metody – ultrazvukové a rentgenové a skiagrafické vyšetření, rehabilitační a fyzikální medicína, fyzioterapie, urologie a vnitřní lékařství). V dojezdové vzdálenosti 60 minut pak musí být gastroenterologie, kardiologie, pneumologie a ftizeologie, hematologie a transfúzní lékařství, revmatologie, hemodialýza, psychiatrie, psychologie, logopedie a dermatovenerologie.

Dále pak do 90 minut musí být dostupná alergologie a klinická imunologie, angiologie, endokrinologie, nefrologie, klinická onkologie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, dětská neurologie, ortodoncie a počítačová tomografie.

A do 120 minut pak dětská gynekologie, foniatrie a audiologie, radiační onkologie, magnetická rezonance, nukleární medicína, kardiochirurgie, neurochirurgie, cévní chirurgie, infekční lékařství, lékařská genetika, plastická chirurgie, geriatrie a sexuologie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).