Hlavní navigace

Jaký je rozdíl mezi aukcí a dražbou?

27. 4. 2012

Sdílet

Aukce a dražba není totéž. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Veřejnou dražbu například může vykonávat z právního hlediska jen dražebník, který má na to koncesi schválenou Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. K organizování aukce naproti tomu potřebujete jen volnou živnost.

Aukce je zcela dobrovolnou záležitostí a majitel nemovitosti si ji volí sám jako alternativní způsob prodeje. Veřejné dražby nemovitostí jsou ve své podstatě vždy vynucené, ať už se jedná o dobrovolnou i nedobrovolnou, vysvětluje zpráva společnosti Eurodražby.cz s tím, že v rámci dobrovolné dražby může majetek prodat vlastník, což většinou bývá insolvenční správce. Dražby nedobrovolné pak většinou iniciuje věřitel, který má na nemovitosti zástavu a chce uspokojil svou pohledávku. 

Dražba a aukce se liší také ve způsobu změny vlastnictví. Pokud například prodáváte nemovitost v aukci, po ukončení licitace je na základě dohody obou stran sepsána smlouva o smlouvě budoucí nebo rovnou kupní smlouva, na základě které dojde k převodu vlastnictví v katastru.

U dražby dojde k převodu vlastnictví okamžikem příklepu licitátora. Cenu je pak nutné uhradit během několika dnů.

Dalším rozdílem mezi aukcí a veřejnou dražbou je to, že aukce může probíhat zcela na internetu. Tím pádem je otevřena více lidem. To zatím u veřejných dražeb není vzhledem k české legislativě možné, uvádí zpráva, která zdůrazňuje, že je vždy nutné, aby účastník dražby nebo jeho zástupce byli fyzicky přítomni a mohli činit svá podání na výzvu licitátora. Výhradně po telefonu nebo přes internet tedy zatím dražit nelze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).