Hlavní navigace

Jaký je profil současného podvodníka?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 12. 2013

Podvodníkům se v ČR stále daří. Vyplývá to ze zprávy společnosti KPMG ČR. Ta sestavila profil současného podvodníka z řad „bílých límečků“, který by se dal charakterizovat jako muž ve věku 46 až 55 let (48 %) v řídící funkci (44 %) nebo na jiné vedoucí pozici (26 %), který pracuje ve společnosti obvykle kratší dobu než šest let.

Podle průzkumu KPMG ČR čelí organizace podvodům nebo jinému druhu nekalého jednání skoro každý den. Hrozba přitom nejčastěji přichází z řad vedoucích nebo řídících zaměstnanců. Ti mají k dispozici pravomoci a autonomii a lépe tak překonávají systém vnitřní kontroly, který v českém podnikatelském prostředí navíc trpí nedostatečným dohleden ze strany akcionářů nebo mateřských společností.

Čeští podvodníci se navíc podle KPMG začínají od těch zahraničních lišit. Jsou starší a nepracují v dané společnosti většinou tak dlouho, jako tomu bývá u klasického podvodníka v zahraniční firmě.

Organizace by měly zvážit, zda zavedou procesy, které by pomohly snížit rizika interních podvodů tím, že uchazeče o manažerské a jiné vyšší pozice důkladně prověří ještě před jejich přijetím, doporučil Jimmy Helm, Partner odpovědný za Forenzní služby, KPMG ve střední a východní Evropě. 

Motivace k podvodu je naopak většinou všude stejná a jsou jí peníze. Ačkoli kvůli jiným než finančním důvodům se podle průzkumu podvodu dopouští skoro desetina lidí. V ČR se podvody nejčastěji týkají zneužití svěřených finančních prostředků a jiného majetku a manipulace účetních výkazů (v obou případech 83%). Na celosvětové úrovni je to pouze 56, respektive 64 %. Tento druh podvodů lze běžně spojovat s dobou ekonomické krize, kdy příčinou manipulace s hospodářskými výsledky jsou zpravidla odměny vázané na výkon. Naše závěry ukazují, jak důležité je stanovovat přiměřené a dosažitelné cíle a pečlivě prověřovat, zda zaměstnanci tyto ambiciózní cíle plní, dodal Helm. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).