Hlavní navigace

Jakou má váš zámek lhůtu patentované ochrany? Pozor, aby vás nevykradli

Sdílet

Lenka Kašparová 11. 7. 2019

Pokud nemáte bezpečnostní dveře a chcete mít jistotu, že vás během dovolené nevykradou, mělo by vás zajímat, jakou lhůtu patentované ochrany má váš zámek. Co to je? Každý klíč má vymezenou dobu, po kterou ho nesmí v zámečnictví zkopírovat. Ona patentová ochrana trvá dvacet let od podání přihlášky, po jejím uplynutí může váš klíč zkopírovat jakýkoliv zámečník.

Dobu právní ochrany vašeho zámku je možné ověřit u Úřadu průmyslového vlastnictví v případě, že výrobce uvádí jeho číslo na prospektu nebo obalu zámkové vložky. V přiložených materiálech k výrobku však tato informace mnohdy chybí. Výrobci ji nemají povinnost uvádět a často to nedělají, protože by tím ohrozili prodejnost dříve vyrobených zámků.

Ostražití by tak měli být hlavně zákazníci nakupující v hobbymarketech, kteří se orientují především na cenu a vůbec netuší, že by se měli zajímat o něco dalšího, říká Tomáš Kaltmeyer, šéf firmy Kaltmeyer.

Vykrádání domů a bytů u nás patří mezi zločiny s nejnižší mírou objasněnosti. Navíc pokud si zloděj sám odemkne, máte problém i s vymáháním škody. Vloupání do bytu bez zjevného poškození vstupních dveří, pojišťovny nechtějí proplácet.

Na co se dívat, když kupujete zámek:

  • při nákupu zámkové vložky se zajímejte o platnost patentové ochrany 
  • informaci si poznamenejte na bezpečnostní kartu a uchovejte ji
  • bezpečnostní karta vás chrání na dobu určitou ‒ poté váš klíč zkopíruje každý zámečník
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).