Hlavní navigace

Jaké služby platí v bytě nájemce a jaké pronajímatel?

Sdílet

Když uzavíráte nájemní smlouvu, řešíte mimo jiné i rozsah a úhradu služeb s nájmem spojených. Na tom byste se s pronajímatelem měli domluvit ještě před samotným podpisem, abyste předešli sporům.

Zákon to sice nevyžaduje, ale doporučuje se, abyste si ve smlouvě specifikovali, jaké konkrétní služby bude pronajímatel bytu pro vás zajišťovat. Pokud si to do smlouvy nespecifikujete, pak platí, že pronajímatel zajišťuje takzvané nezbytné služby. Typicky to jsou dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných prostor, dále zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.

Ve smlouvě však může být uvedeno, že pronajímatel nebude nájemci zajišťovat žádné služby. Nebo naopak pronajímatel bude podle smlouvy poskytovat nájemci i další služby nad rámec těch nezbytných. Ovšem pronajímatel nemůže po nájemci chtít platit takové služby, ze kterých nemá nájemce přímý okamžitý prospěch, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Takovou platbou může být například příspěvek do fondu oprav. Ten po vás pronajímatel vyžadovat nesmí. Tyto náklady by měl pronajímatel správně zvážit v rámci stanovení výše nájemného, nikoli je požadovat přímo od vás.

Po vymezení rozsahu poskytovaných služeb je na místě určit způsob jejich úhrady. Tedy jestli budete platit zálohově, nebo paušálně. U nájmů uzavřených na dobu delší než 24 měsíců nebo na dobu neurčitou však nelze paušálně platit za dodávku tepla a takzvané vodné a stočné – ty se musí vyúčtovat podle skutečné spotřeby. Není-li v nájemní smlouvě dohodnuto něco jiného, platí, že jste povinni hradit zálohy nebo úhrady na služby předem na každý kalendářní měsíc, a to nejpozději do pátého dne příslušného kalendářního měsíce spolu s nájemným.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).