Jaké preventivní onkologické prohlídky hradí zdravotní pojišťovna?

26. 9. 2016

Sdílet

V ČR existují tři organizované screeningové programy, které jsou zaměřené na vyhledávání onkologických onemocnění v časném stadiu u vytipovaných skupin lidí. Tato vyšetření jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Jedná se o:

  • screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie (u žen nad 45 let),
  • screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice nebo kolonoskopie (u osob nad 50 let), 
  • screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla (u žen nad 18 let).

K diagnostice onemocnění prostaty se jako základ používá vyšetření prostaty pohmatem přes konečník a zmíněné vyšetření PSA z krve. Tato vyšetření může zajistit jak praktický lékař, tak internista či urolog, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle kterého při podezření na karcinom jsou nutná i další vyšetření většinou zobrazení prostaty ultrazvukem přes konečník, biopsie prostaty (odběr vzorků tkáně prostaty), další možností je počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance nebo scintigrafie. Všechna tato vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Velký význam pro prevenci rakoviny prostaty má ale hlavně dostatečná informovanost pacientů a jejich ochota o případných problémech s lékařem hovořit a také absolvovat příslušná vyšetření, zdůraznil Tichý, který připomněl, že preventivní prohlídka u obvodního lékaře se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).