Hlavní navigace

Jaké nekalé praktiky zkoušejí personální agentury?

Sdílet

Přibližně desetinu personálních agentur v České republice tvoří tzv. šedé agentury. Ty při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají jak vás, tak i stát. Například nevyplácejí bonusy a benefity, nutí zaměstnance financovat si pracovní pomůcky apod. V současné době navíc spolupracují s více než 100 000 pracovníky. Jde zejména o pracovníky ve výrobních společnostech, logistických centrech a skladech. Ti navíc často nemají zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu. Informovala o tom personální agentura Grafton Recruitment.

Velmi častou praxí těchto šedých agentur je také to, že zaměstnancům přiznají jen minimální mzdu a zbytek jim vyplácí v cestovních náhradách, ze kterých se neplatí odvody, čímž se na daních krátí stát. To vyhovuje zejména zaměstnavatelům, kteří na odvodech chtějí ušetřit. Z krátkodobého hlediska pak situace může vyhovovat i zaměstnancům, protože se z jejich mezd odvádí daň velmi nízká nebo dokonce žádná, v budoucnu to však znamená nižší důchod a snížené dávky počítané ze mzdy, tzn. náhrada mzdy, nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod.

Nekalým praktikám bohužel nahrává i neznalost legislativy, kdy zaměstnanci často ani neví, jak by měla situace správně vypadat. Neví například, že si pracovní agentura podle zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy, což se ovšem v případě zaměstnání přes šedou agenturu často stává. Stejně tak neví, že agentura nemá právo je přesunout na druhý konec republiky, pokud tak neučiní na základě oboustranné dohody.

Před uzavřením smlouvy si agenturu dobře prověřte. Licence personálních agentur lze snadno ověřit na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Agentury, které se chtějí chovat transparentně, jsou také členy Asociace poskytovatelů personálních služeb. Jednotliví členové této asociace podléhají pravidelným auditům, přičemž se kontroluje jak dodržování legislativních předpisů, tak i etického kodexu asociace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).