Hlavní navigace

Jaké chyby děláme, když se snažíme v domácnosti ušetřit?

Sdílet

Pokud si hlídáte rodinný rozpočet a snažíte se každý měsíc i něco ušetřit na horší časy, možná se dopouštíte některých chyb, které vám šetření znesnadňují. Na některé z nich upozornila Hana Drápalová ze společnosti Sberbank.

Platby za služby si hlídejte

Mezi pravidelné platby, které každý měsíc odvádíte, patří mimo jiné platby za:

  • vodu,
  • plyn,
  • elektřina atd.

Tyto položky často tvoří velkou část rozpočtu. Některé domácnosti ale za tyto služby platí více, než je nutné. Je proto vhodné prověřit, zda na trhu není dodavatel, který by nabídl výhodnější podmínky.

Prověřit lze i pravidelné platby pojišťovnám, mobilním operátorům, poskytovatelům internetového připojení a bankám. Ušetřením několika desetikorun měsíčně za tyto poplatky se můžete za rok dostat na zajímavou finanční úsporu.

Plaťte včas

Kvůli nedodržení lhůty na provedení platby platí mnoho českých rodin zbytečné poplatky či penále navíc, a to i v řádech stokorun. V dodržování včasnosti plateb pomůže pečlivé plánování měsíčního rozpočtu. Používat doporučujeme i internetové bankovnictví, které vám přehledně ukáže, na co a jak často vydáváte své rodinné finance, doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Využijte srovnávače

Využití internetových srovnávačů před nákupem a porozhlédnutí se po levnější variantě zabere nějaký čas. Výměnou za tento čas ale často můžete ušetřit. Zejména při nákupu dražších položek se ceny v jednotlivých obchodech mohou lišit v řádu stovek či tisíců korun.

Pokud splácíte půjčku, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější, doporučuje Hana Drápalová.

Spořte cíleně

Mít finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů je vždy dobrá volba. Pokud ale spoříte a nemáte ještě konkrétní představu o tom, co si za ušetřené peníze koupíte, může být motivace k vytváření úspor nižší. Doporučuje se proto spořit jednotlivě na konkrétní položky.

Vždy je však dobré mít úspory ve výši několika platů, a to pro případ náhlého výpadku příjmů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2016 14:26

    Soňa (neregistrovaný) 198.50.200.---

    My tenhle problém řešili letos z jara. Přišlo nám, že si celkem připlácíme za elektriku, takže jsme se začali poohlížet jinde. Celkem dobře nám pomohla kalkulačka od eru, kde jsme si zkoukli veškeré možné aktuální nabídky. Zaujala nás Bohemia energy, která nabízela levný tarif se smlouvou na dobu neurčitou a ještě s řadou výhod kolem, manželovi (jako aktivnímu řidiči) přišlo fajn, že by mohl tankovat naftu o padesát halířů méně. Takže k nim zavolal, nechal si to ještě od nich přeložit jednou a jelikož v tom nespatřoval nic špatnýho, tak nás k nim dal. Tudíž my v tomhle ohledu máme od jara vystaráno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).