Hlavní navigace

Jaká vyšetření vám provádí při darování krve? A musíte je platit?

Sdílet

Pokud jdete darovat krev, je samotné darování bezplatné. Před tím, než k němu ale dojde, je nutné udělat určitá vyšetření a projít předem daným procesem.

Nejdříve vám musí odebrat trochu krve, ze které se v laboratoři provede vyšetření krevního obrazu. Pokud jste prvodárce, budou vám testovat i moč. Lékař potenciálnímu dárci před odběrem změří tlak a pulz a posoudí celkově jeho zdravotní stav a způsobilost k odběru. Dárce před odběrem také vyplňuje dotazník zaměřený na prodělaná onemocnění nebo možné kontakty s infekcí, rizikové chování apod., říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Poté následuje samotný odběr a následně se provádějí další vyšetření krve. Z hlediska minimalizace rizika přenosu závažných chorob darovanou krví je nejdůležitější to, že je zajištěna diagnostika omezující přenos AIDS a žloutenek typu B a C. Zjišťuje se přítomnost HIV (viru způsobujícího AIDS), anti HCV (protilátky, která zůstává v krvi, jestliže byl člověk vystaven viru hepatitidy C) a HBsAG (tzv. australského antigenu signalizujícího probíhající hepatitidu B), doplňuje Oldřich Tichý.

Tato tři vyšetření jsou jmenovitě uvedena v zákoně o veřejném zdravotním pojištění jako pojišťovnou hrazená, tudíž je neplatíte. Stejně tak neplatíte ani materiál potřebný k odběru. Obecně pojišťovna hradí péči, která souvisí s odběrem, samotný odběr, uchovávání krve, skladování, zpracování a vyšetření. Tyto činnosti jsou navíc uvedeny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění jako služby hrazené právě z veřejného zdravotního pojištění.

Z hlediska darování krve tedy neplatíte žádná vyšetření s tím spojená.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2016 7:35

    PropeThy (neregistrovaný) 89.250.103.---

    Jen tak okrajove, za darovani mate narok na 24 hodin odpocinku na zotaveni, takze do prace nemusite ale nezapomente si vzit potvrzeni pro zamestnavatele. Dale za jeden odber je mozne odecist 2000 od zakladu dane (max u chlapu 4x u zen 3x) a stravenku v hodnote 80 kc na jidlo. Dale nekdere pojistovny nabizi nejake itaminove doplnky nebo dokonce financni dar za darovani krve. Cele darovani trva max hodinu...
    Me bohuzel vyradili pro nedostatecny krevni obraz ale daroval jsem krev asi 8x a kdyz pominu ty vyhody, jde hlavne o dobry pocit, ze nekomu muze vase krev zachranit zivot...
    Jen do toho ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).